Jak stworzyć przytulny klimat w kuchni

Czy masz już swój pomysł na wymarzoną kuchnię? Styl skandynawski, loftowy, glamour, japandi, rustykalny – tak wiele tego, że może się zakręcić w głowie! A gdyby tak za kierunkowskaz obrać przede wszystkim jedną cechę, która sprawi, że kuchnia będzie tym najmilszym miejscem w domu, gdzie cała rodzina uwielbia przebywać, rozmawiać, gotować przez długie godziny? Niech przytulność stanie się naczelnym hasłem przyświecającym wszystkim wyborom aranżacyjnym.

Statystycznie, ze wszystkich domowych pomieszczeń, to właśnie w kuchni spędzamy najwięcej czasu - nie licząc sypialni podczas snu. Nie wszyscy muszą lubić gotowanie, a jednak w kuchni najprzyjemniej się siedzi przy stole, rozmawia podczas ugniatania ciasta na pizzę, popija wino dla relaksu wieczorem i dyskutuje na przeróżne tematy. Kuchnia to nie tylko miejsce pracy. Tu spędzamy miło czas, tu zacieśniamy relacje z bliskimi. Warto stworzyć w niej przytulny klimat, zachęcający wszystkich swoim ciepłem i kojącym urokiem. We wspomnieniach to właśnie rodzinna kuchnia pojawia się jako pierwsza. Nieważne, czy była w stylu industrialnym, prowansalskim, jasna, czy ciemna. Ważne, że każdy znajdował w niej swój bezpieczny kąt.

Rodzinne kuchnie - pomysły

Zanim zaczniesz myśleć o kolorach, zacznij planowanie kuchni od ustawienia ciągów roboczych. Czy wiesz, że aranżacje w kształcie litery L i U wydają się przytulniejsze, niż jednorzędowe I? Poza tym, jest to lepsze rozwiązanie pod kątem ergonomii. Tak samo wybór wyspy kuchennej – to nie modny kaprys właścicieli dużych kuchni, a naprawdę wygodna opcja rodzinnego gotowania.

Przytulna kuchnia marzeń – kolory 

Kolory do kuchni nie są sprawą drugorzędną. To w dużej mierze od nich zależy, jak czujemy się we wnętrzu i czy będzie ono współgrało z naszą naturą. Bo każdy człowiek ma inne potrzeby oraz różnie odbiera otoczenie danych barw. Przyjęło się uważać, że przytulna kuchnia występuje w jasnych kolorach: bieli, beżu, delikatnej szarości. Rzeczywiście, pomagają one budować przestrzeń typu „soft”, gdzie wszystkie elementy idealnie harmonizują ze sobą i się przenikają, a nic nie wybija się na pierwszy plan. Takie kuchnie wydają się świeże, delikatne, pełne oddechu. Jeśli zdecydujemy się na kuchnię w przełamanych odcieniach bieli albo w pastelowym wydaniu, dodatki powinny podążać tym samym tropem, albo stanowić kontrast dla jasnego tła. Przykładem może być bateria kuchenna. Elegancka linia KLUDI BINGO STAR wyróżnia się nieszablonową formą z podwójnym białym łukiem wylewki, który będzie świetnie współgrał z jasnymi ścianami. Z kolei BINGO STAR XS ze swoją delikatnością oraz idealnie gładką chromowaną powierzchnią, sprawdzi się w otoczeniu szarych i beżowych odcieni w kuchni. Dodatkowo wybierając zaokrąglony kształt wylewki z kolekcji C-LINE, wzmacniamy efekt przytulności. Subtelne linie i łuki dodają wnętrzu miękkości i harmonii.

Zdjęcie przedstawia baterię kuchenną KLUDI ZENTA
Bateria kuchenna KLUDI ZENTA
Na zdjęciu widzimy baterię kuchennę KLUDI SCOPE
Bateria kuchenna KLUDI SCOPE
Fotografia prezentuje baterię kuchenną KLUDI BOZZ
Bateria kuchenna KLUDI BOZZ

Co zaś mają zrobić ci, którzy w bieli i pastelach czują się nieswojo? Nie musimy przecież być ograniczani kolorami. Tak naprawdę to dodatki, materiały, tkaniny dodają całości ciepła. Wypłowiała czerwień niczym australijska góra Ayers Rock z czerwonego piaskowca – czy kuchnia w takiej palecie może się wydać przyjemna? Oczywiście, że tak. I tu dochodzimy do bardzo ważnego elementu tworzącego przytulny klimat: drewna.

Przytulne kuchnie z drewnem

Drewno jest niezastąpionym materiałem we wnętrzach, niezależnie od naszego pomysłu na aranżację. Wygrywa z innymi surowcami, bo poprzez swoją uniwersalność jest w stanie dopasować się do każdego stylu kuchni. Drewniana podłoga daje efekt, który kojarzymy z rodzinnym ciepłem, swojskością. Drewniane półki, drewniana zabudowa, drewniane okna i drzwi, drewniana boazeria ścienna czy belki na suficie - naprawdę jest w czym wybierać, a ilość tego naturalnego materiału zależy tylko od Twojego pomysłu na kuchnię. Czy będzie ona w bieli, czy spalonej słońcem czerwieni, drewno zawsze wniesie do wnętrza przyjazny klimat.

Dla zwolenników drewnianych dodatków, możemy polecić serię baterii kuchennych KLUDI L STEEL. Łagodna forma w kształcie litery L, solidne wykonanie ze stali nierdzewnej będą idealnie współgrać z drewnem. Dodatkowo, linia ta zaprojektowana jest w duchu eko. Uchwyt baterii w pozycji środkowej dostarcza jedynie zimną wodę, co jest dobrym rozwiązaniem, kiedy chcesz szybko coś opłukać, spryskać. Subtelną formą odznacza się też linia KLUDI L-INE S. Smukły kształt, miękkie przejścia w harmonijnych proporcjach wyglądają delikatnie i naturalnie przy drewnianym blacie. Wersja biała lub czarna elegancko łączą się z chromowanym wykończeniem.

Kuchnia bliska naturze

Widzimy więc, że sekretem przytulnej kuchni jest zawsze czerpanie z natury. To ona podpowiada nam najlepsze rozwiązania. Dlatego podążając tą drogą, wybierzmy tkaniny w pełni naturalne: len, bawełnę, jutę, wełnę. Wystarczy obrus lub bieżnik, zasłonki lub zazdrostki, poduszka na krześle, czy dywanik z grubym splotem. Najlepiej w stonowanych kolorach szarości, beżu, brązów. Bez ostrych wzorów i motywów. Oprócz dodających miękkości tkanin, postawmy na naturalne dodatki. Rattanowa osłonka na roślinę, modne plecionki ze sznurka, wiklinowy klosz na lampę, koronkowa serweta, chusteczki z haftem. Nie musi być tego wiele, wystarczą drobne detale.

Ciekawym pomysłem jest różnorodna ceramika, niekoniecznie z jednego kompletu. Modne jest łączenie misek, półmisków, kubków i talerzy z różnych zestawów, co razem tworzy swojski, nonszalancki misz-masz. Od lat popularne jest też zestawianie ze sobą krzeseł o różnych wzorach i kolorach. W tym szaleństwie jest metoda, a niezobowiązujący klimat kuchni wręcz do tego zachęca.