Aranżacja łazienki. Najważniejsze zasady ergonomii

Urządzenie łazienki to trudne przedsięwzięcie, zwłaszcza że często chodzi o małe pomieszczenie, które musi pomieścić wiele ważnych funkcji. Kluczem jest dobry projekt, w którym dużą rolę odgrywa nie tylko estetyka, lecz także ergonomia. Dotyczy to przede wszystkim odpowiedniego układu sprzętów łazienkowych. Jak wszystko dobrze zaplanować?

Im mniejsza łazienka, tym więcej uwagi należy poświęcić funkcjonalnemu rozmieszczeniu jej wyposażenia. Pomocna przy planowaniu odstępów jest norma PN-88/B-01058, która dokładnie opisuje zalecane minimalne odległości. W przypadku przestronnych łazienek są one zachowywane niejako „naturalnie”, ale już przy mikrownętrzach o powierzchni kilku metrów kwadratowych może to być niezła łamigłówka projektowa.

Strefa umywalki

Górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości 80-85 cm od podłogi. Jeśli decydujemy się na dobranie do niej baterii ściennej, pamiętajmy, by zamontowana była ok. 20 cm nad umywalką. Co zaś z lustrem? Najlepiej umieścić je 10-15 cm nad baterią. Sporo też zależy od potrzeb oraz wzrostu osób korzystających z łazienki. Dobrym kompromisem w przypadku licznej rodziny będzie chociażby podwójne lub ruchome lustro. Przed umywalką należy zachować wolną przestrzeń o wymiarach co najmniej 100x70 cm. Jeżeli pod umywalką umieszczamy szafkę, wybierzmy model, którego front nie sięga do samej podłogi (musi być miejsce na nogi). Do wyboru mamy umywalki wpuszczane w blat (bardziej klasyczne) oraz nablatowe (popularne w nowoczesnych wnętrzach). Te pierwsze zajmują mniej miejsca (ale jednocześnie „zabierają” część przestrzeni w szafce), dlatego są godne polecenia zwłaszcza w bardzo małych łazienkach. Z kolei nablatowe – zwykle droższe – prezentują się lekko optycznie oraz dostępne są w wielu ciekawych kształtach.

Na zdjęciu widać baterię ścienną KLUDI BALANCE

Ścienna armatura KLUDI BALANCE White

Na zdjęciu zaprezentowana jest bateria umywalkowa KLUDI ZENTA SL

Bateria umywalkowa KLUDI ZENTA SL

Na zdjęciu bateria dwuotworowa ścienna z serii KLUDI BOZZ

Bateria ścienna umywalkowa KLUDI BOZZ

Wygodna kąpiel

Wanna czy prysznic? W bardzo małych wnętrzach jedynym rozwiązaniem jest opcja numer dwa. Z kolei jeżeli w łazience zmieści się wanna, może jednocześnie służyć do kąpieli pod prysznicem – wystarczy zamontować chociażby parawan nawannowy. Co zaś z wymiarami i odległościami? Brzeg wanny powinien znajdować się na wysokości do 55-60 cm nad podłogą, a uchwyt baterii – ok. 25 cm nad wanną. Zalecana wolna przestrzeń przed wanną jest nieco większa niż w przypadku umywalki – powinna mierzyć co najmniej 120x100 cm. Należy również uwzględnić odstęp od innych sprzętów. Pomiędzy wanną a umywalką nie musi to być duża odległość – w mikrownętrzach zdarza się nawet, że umywalka zachodzi kilka centymetrów nad wannę.

Jeżeli w łazience planowana jest kabina prysznicowa, pamiętajmy, by jej drzwi przy otwieraniu nie zderzały się z drzwiami wejściowymi albo szafkami. Trzeba też zachować minimalne odstępy: 20 cm od sedesu i 30 cm od umywalki. Baterię prysznicową montujemy na wysokości około 120 cm od podłogi, a deszczownicę montujemy w taki sposób, aby znajdowała się na wysokości ok. 200-210 cm. W tym przypadku warto uwzględnić wzrost użytkowników oraz np. wysokość drzwi kabiny, jeżeli posiadają opcję ich składania do wewnątrz. W przypadku małych łazienek warto rozważyć kabinę prysznicową bez brodzika albo typu walk-in.

WC i bidet

Jeśli w łazience znajduje się muszla ustępowa oraz bidet, należy zachować między nimi minimalną odległość 30 cm. Z kolei sedes od innych sprzętów czy mebli musi dzielić co najmniej 20 cm. Co zaś z wysokością? W przypadku zarówno muszli WC, jak i bidetu optymalne jest około 40-45 cm nad posadzką. Trzeba również przed nimi zachować otwartą przestrzeń funkcjonalną o wymiarach od 80x60 cm (sedes) i 100x70 cm (bidet).

Funkcjonalna i estetyczna armatura łazienkowa

Ważnym elementem sprzętów łazienkowych jest także armatura. W przypadku baterii coraz chętniej sięgamy po te jednouchwytowe – wygodniejsze w operowaniu. Wyróżniają się one nowoczesnym designem, jak np. baterie umywalkowe KLUDI BOZZ, w których formę ograniczono do niezbędnego minimum, umiejętnie łącząc subtelne linie ze współczesną elegancją. Miłośnicy geometrycznych kształtów powinni zaś zwrócić uwagę na baterię ZENTA SL, a opływowych – na serię BALANCE (dostępne też modele białe i czarne). Coś bardziej klasycznego? Zdecydowanym hitem jest armatura ADLON, której design nawiązuje do stylistyki retro. Piękne pokrętła oraz złote wykończenie mają przy tym znakomite walory dekoracyjne. Podobną różnorodność znajdziemy w przypadku baterii wannowych oraz zestawów natryskowych. Dzięki temu te ważne elementy praktyczne można perfekcyjnie wpasować w aranżację łazienki, nie tracąc nic z jej ergonomii.