Aranżacje małych kuchni – estetyczne i funkcjonalne

Kuchnia stanowi serce domu, to w niej spędzamy znaczną ilość czasu. Jeśli nie jest dużym pomieszczeniem, tym bardziej należy dołożyć wszelkich starań, by codzienne prace nie wiązały się ze stałymi problemami. Kluczowy jest dobry projekt wnętrza, a aranżacje małych kuchni rządzą się swoimi prawami.

Duże znaczenie ma typ kuchni. Zamknięta stanowi oddzielne pomieszczenie i może się mocniej odróżniać od salonu. Z kolei otwarta lub w formie aneksu kuchennego pozostaje cały czas na widoku. Dlatego w jej zabudowie warto postawić przede wszystkim na zamykane szafki oraz szuflady, które zapewniają wizualny porządek i ład przestrzenny. Aranżacje małych kuchni połączone z pokojem dziennym powinny być też stylistycznie spójne z częścią salonową.

Aranżacje małych kuchni w zgodzie z ergonomią

Dobry projekt każdej kuchni powinien się opierać na tzw. trójkącie roboczym (inaczej funkcjonalnym). Jego wierzchołki tworzą trzy sprzęty: lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka (lub płyta grzewcza). Oczywiście w przypadku kuchni jednorzędowej nie jest to możliwe. Najlepiej umieścić wtedy sprzęty w następującej kolejności: najpierw lodówka, potem zlewozmywak, a na końcu kuchenka. Pomiędzy nimi powinny być zaplanowane blaty. Szczególnie ważne są te z prawej strony zlewozmywaka i kuchenki.

Jeśli chodzi o blaty, to można też śmiało powiedzieć, że nigdy ich nie jest za dużo. Główny roboczy powinien mieć długość co najmniej 60 cm. Standardowo blaty umieszcza się na wysokości ok. 85-90 cm, niemniej sporo zależy od wzrostu domowników.

Kolejną kluczową kwestię stanowi dobór optymalnej baterii kuchennej. Małe wnętrze nie musi wcale oznaczać, że jedyną opcją jest strefa zmywania w wersji mikro. Zasięg baterii można bowiem znacznie zwiększyć, wybierając model z wyciąganą wylewką. Takie znajdują się w wielu kolekcjach KLUDI, np. BINGO STAR, L-INE, MX czy SCOPE.

A może zlewozmywak pod oknem? To kolejny sposób na maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. Ewentualnym problemem jest tylko otwieranie okna – bateria nie powinna blokować tej czynności. Jak to sprytnie rozwiązać? Warto zwrócić uwagę na armaturę wyposażoną w złącze KLUDI BAJONETT. Jeden ruch ręką i można wyciągnąć baterię z cokołu oraz odłożyć na bok. Wyciągane wężyki są przy tym trwałe i bezpieczne, bo wzmocnione oplotem ze stali nierdzewnej. Złącze BAJONETT można znaleźć w takich seriach baterii KLUDI, jak MX, L-INE, BINGO STAR, TRENDO, OBJEKTA i SCOPE.

Zdjęcie przedstawia baterię kuchenną z obrotową wylewką KLUDI BOZZ
Bateria kuchenna z obrotową wylewką KLUDI BOZZ
Zdjęcie prezentuje baterię kuchenną z wyciąganą, obrotową wylewką KLUDI BINGO STAR XS
Bateria kuchenna z wyciąganą, obrotową wylewką
KLUDI BINGO STAR XS
Na zdjęciu widzimy baterię kuchenną z wyciąganą rączką KLUDI L-INE
Bateria kuchenna z wyciąganą rączką
KLUDI L-INE

Kolory i wzory w małej kuchni

Opcja najbezpieczniejsza? Proste fronty meblowe bez dodatkowych zdobień oraz jasna kolorystyka. Szczególną popularnością w Polsce cieszą się białe kuchnie. W małych pomieszczeniach mają tę dodatkową zaletę, że optycznie powiększają i rozświetlają wnętrze. Dobrą alternatywę dla bieli stanowią rozbielone pastele, uniwersalna, delikatna szarość czy jasne odcienie drewna. Nic nie stoi na przeszkodzie, by mieszać je między sobą, jednak na małym metrażu należy to robić z rozwagą. W aranżacjach małych kuchni otwartych na salon coraz chętniej wykorzystywane są też mocniejsze barwy – takie jak granat, butelkowa zieleń, antracytowa szarość, czerń. Ponieważ w tym wypadku część kuchenna stanowi element większego, dużego pomieszczenia, nie ma obaw, że takie barwy przytłoczą optycznie wnętrze. Warto tylko trzymać się zbliżonej stylistyki nawiązującej do wyposażenia salonu.

Aranżacja z wyspą kuchenną

Aranżacje małych kuchni z wyspą to popularne rozwiązanie w przypadku aneksów kuchennych i dużych, wielofunkcyjnych stref dziennych. Taka opcja zapewnia dodatkowy blat roboczy (i ewentualnie zabudowę), można też w tym miejscu zaplanować zarówno zlewozmywak, jak i płytę grzewczą. Wyspa kuchenna wyznacza jednocześnie wizualną granicę między dwiema strefami. Od strony salonowej może też odgrywać rolę barku czy pełnoprawnej jadalni. Jeśli planujemy zamontować zlewozmywak na wyspie, musimy oczywiście zadbać o odpowiednie przyłącza i instalacje. Ponadto przyda się bateria kuchenna z obrotową wylewką – najlepiej wyciąganą. To znacznie zwiększa jej zasięg oraz usprawnia prace kuchenne.