Aranżacje małych łazienek – dobre sposoby na ograniczony metraż

Łazienka jest często najmniejszym pomieszczeniem w domu. Pełni przy tym ważne funkcje, i to liczne. Wiąże się to z koniecznością zachowania dużej ergonomii przy przestrzeni, w której każdy centymetr ma duże znaczenie. Mimo że aranżacje małych łazienek stanowią spore wyzwanie, to da się wyjść z tego obronną ręką z sukcesem łącząc ład estetyczny z najwyższą funkcjonalnością.

Zanim zaczniemy urządzać małą łazienkę, musimy podjąć kilka istotnych decyzji. Przede wszystkim warto się zastanowić, czy wybieramy wannę, czy prysznic. W przypadku bardzo małych łazienek pozostaje jedynie druga opcja. Inne ważne pytanie: co robimy z pralką? Musi być w łazience, a może np. znajdziemy na nią miejsce w kuchni lub istnieje dodatkowe nieduże pomieszczenie na ten sprzęt? Udzielone odpowiedzi dadzą nam dobrą wskazówkę odnośnie do tego, jak myśleć o projekcie małej łazienki.

Aranżacje małych łazienek od podstaw

By mała łazienka nie była dużym problemem na co dzień, warto uwzględnić minimalne odstępy i odległości pomiędzy sprzętami. Przykładowo przed kabiną prysznicową przyda się wolne 100x70 cm, a przed wanną – 120x100 cm. Dodatkowa przestrzeń przy umywalce? Rekomendowane jest 30 cm, a przy sedesie – 20 cm. Istotne jest również optymalne zaaranżowanie samej strefy prysznicowej. Podstawa (w większości przypadków – brodzik) powinna mieć wymiary minimum 90x90 cm. Baterię najlepiej montować na wysokości ok. 110-120 cm, a deszczownicę – 200-210 cm.

Aranżacje małych łazienek to nie tylko ergonomiczne odstępy – dobrze jest również w miarę możliwości wybierać rozwiązania kompaktowe. Tradycyjną umywalkę nakładaną na blat można zastąpić np. wpuszczaną lub nablatową. W przypadku tej ostatniej zyskujemy dodatkowe wolne miejsce na blacie. Można również rozważyć umywalkę narożną, która pozwoli sprytnie zagospodarować trudny aranżacyjnie kąt.

Należy też zwrócić uwagę na przechowywanie. Maksymalnie wykorzystujmy ściany – sprawdzą się półki, szafki i regały wiszące. Warto też dobrze zagospodarować przestrzeń pod umywalką. Szuflady i szafki wiszące w tej strefie dodają wnętrzu lekkości.

Jeżeli chodzi o pralkę, dobrym pomysłem jest jej zabudowanie. Można to zrobić pod blatem czy wykorzystać do tego wolną wnękę. Zabudowa pralki odgrywa ważną rolę w aranżacjach małych łazienek, ponieważ dzięki temu nie marnujemy miejsca wokół sprzętu.

Na zdjęciu widzimy baterię umywalkową KLUDI BALANCE
Bateria umywalkowa KLUDI BALANCE
Zdjęcie przedstawia baterię wannową KLUDI BOZZ z zestawem KLUDI NOVA FONTE
Bateria wannowa KLUDI BOZZ z zestawem
KLUDI NOVA FONTE
Zdjęcie prezentuje baterię natryskową KLUDI NOVA FONTE z zestawem natryskowym
Bateria natryskowa KLUDI NOVA FONTE
z zestawem natryskowym

Triki optyczne w małej łazience

Aranżacje małych łazienek najczęściej bazują na jasnych kolorach, które dobrze odbijają światło oraz optycznie powiększają wnętrze. Dobrze więc sprawdzają się biele, kremy, rozbielone pastele. Również barwy chłodne zapewniają efekt głębi. Jeśli chodzi o materiały wykończeniowe, szczególnie korzystnie wypadają płytki wielkoformatowe z subtelnie zarysowanymi fugami. Należy bowiem unikać drobnych, gęsto ułożonych wzorów. Dużą rolę odgrywają lustra, czyli klasyczny sposób na wizualne powiększenie przestrzeni. W przypadku wąskiej łazienki szklane powierzchnie dobrze jest zastosować na dłuższej ścianie – wtedy można optycznie poprawić proporcje pomieszczenia.

Nie trzeba się przy tym bać mocniejszych, bardziej wyrazistych kolorów. Ważne tylko, by albo pojawiały się na jednej powierzchni (np. wybrana ściana), albo w detalach – spójnie powtarzając się w kilku miejscach. Dobrym przykładem jest uniwersalna czerń, którą wprowadza się za pomocą baterii łazienkowych, zestawów prysznicowych, elementów mocujących, akcesoriów czy ram kabiny prysznicowej. W ofercie KLUDI znajdują się m.in. baterie w wykończeniu czarny mat. Na takiej aksamitnej, miłej w dotyku powierzchni miękko i malowniczo rozkłada się światło. Są też mniej wymagające niż wersja czarny połysk, jeśli chodzi o codzienną pielęgnację. Czarny mat dostępny jest w takich łazienkowych kolekcjach KLUDI, jak NOVA FONTE, BOZZ, BALANCE, FIZZ i A-QA.

Mniej i prościej, czyli fokus na minimalizm

Minimalistyczne formy, wzory i barwy szczególnie korzystnie wypadają w aranżacjach małych łazienek. Prostota w nie wpisana idzie w parze z dużą designerską precyzją, co zapewnia ład przestrzenny, porządek, efekt świeżości i światła – tak cenne na małym metrażu. Kolekcje produktów do łazienki utrzymane w duchu minimalizmu mają często kompaktowe, a przy tym eleganckie, finezyjne kształty i linie. Doskonały przykład stanowi chociażby armatura KLUDI z kolekcji BOZZ, w której formy ograniczono do niezbędnego minimum przy zachowaniu pełnej funkcjonalności. Szczególnie warto zwrócić uwagę na modele do montażu ściennego i podtynkowego – w małej łazience pozwala to jeszcze bardziej zaoszczędzić dostępne miejsce. A ponieważ minimalizm wcale nie ogranicza designerskiej kreatywności, godna polecenia jest też armatura z charakterystycznymi akcentami, np. KLUDI BALANCE z oryginalnymi, ciekawymi uchwytami. Ponadto zastosowane duże poziome płaszczyzny łagodnie łączą się z organicznymi zaokrągleniami.