Bateria do wanny praktyczna i estetyczna. Co wybrać?

W aranżacji pokoju kąpielowego ważną rolę odgrywają wszystkie detale. Bateria wannowa to nie tylko konieczny element wyposażenia – może również wyróżniać się ciekawym designem oraz podkreślać styl, który dominuje we wnętrzu. Co warto wiedzieć, dobierając baterię do wanny?

Baterie wannowe można podzielić według kilku kryteriów – materiału, miejsca i sposobu montażu, czy typu wykończenia oraz koloru powierzchni. Zgodnie z najprostszym podziałem wyróżniamy baterie ścienne oraz stojące (inaczej sztorcowe). Te drugie montuje się na poziomych powierzchniach, takich jak posadzka, brzeg wanny (albo jej obudowa), blat lub półka. Przez lata największą popularnością cieszyły się baterie wannowe ścienne, jednak współcześnie – wraz z bardziej kreatywnym podejściem do aranżowania łazienek – duże uznanie zyskały także różnorodne baterie stojące. Zazwyczaj bateria wannowa jest też wyposażona w przełącznik prysznicowy. Wtedy mówimy o bateriach wannowo-prysznicowych lub inaczej wannowo-natryskowych.

Baterie wannowe ścienne

To jedno z najczęściej spotykanych rozwiązań w polskich domach. Takie baterie mają przede wszystkim tę zaletę, że dzięki nim łatwiej utrzymać w czystości strefę wanny. Wystarczy regularnie przecierać powierzchnię wanny, a montaż naścienny oznacza brak trudnego styku wanny z baterią, czyli miejsca, które sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń i osadów z kamienia. Walory praktyczne idą też w parze z estetycznymi, zwłaszcza jeśli umiejętnie wybierzemy armaturę o ciekawym designie. Nowoczesną, a zarazem bardzo elegancką i wysmakowaną propozycję stanowi bateria wannowa ścienna KLUDI z linii NOVA FONTE PURISTIC. Czystość formy oraz świadoma eliminacja zbędnych detali pozwoliły uchwycić ponadczasowe piękno tkwiące w prostocie.

Warto również pamiętać, że baterie ścienne dzielimy na dwa typy pod względem sposobu montażu – natynkowe i podtynkowe. Te drugie cechują się tym, że korpus z głowicą nie jest widoczny, ponieważ znajduje się we wnęce najczęściej zabudowanej płytkami. Dzięki temu są dobrym rozwiązaniem dla miłośników minimalizmu. Doskonałe przykłady takich produktów to np. baterie KLUDI z serii BOZZ czy AMEO.

Na zdjęciu widać baterię wannową wolnostojącą KLUDI AMBIENTA
Wolnostojąca bateria wannowa
KLUDI AMBIENTA
Na zdjęciu zaprezentowana jest czterootworowa bateria wannowo-natryskowa KLUDI BOZZ
Czterootworowa bateria wannowo-natryskowa
KLUDI BOZZ
Na zdjęciu wannowa bateria podtynkowa z serii KLUDI ZENTA SL
Podtynkowa bateria wannowo-natryskowa
KLUDI ZENTA SL

Baterie do wanny stojące

Baterie stojące montowane są na poziomych powierzchniach – od posadzek przez rant wanny aż po obudowy, półki czy blaty. Najbardziej efektowne, a także najwyższe są baterie mocowane na podłodze i dobierane do wanien wolnostojących. Stanowią wyrazisty element wystroju, dlatego kluczową rolę odgrywa odpowiednie ich dopasowanie do stylistyki wnętrza. Bateria podłogowa KLUDI z serii AMBIENTA wyróżnia się świeżym designem, harmonią oraz subtelnością linii. Sylwetka o delikatnych powierzchniach i łagodnych konturach świetnie prezentuje się zarówno w łazience klasycznej, jak i nowoczesnej.

Kolejnym popularnym rodzajem armatury są baterie stojące nawannowe. Tu warto pamiętać, że do ich montażu konieczne są otwory wycięte w wannie. Zależnie od modeli jest to nawet do 5 otworów. Na brzegu wanny można dodatkowo zamontować wyjmowaną słuchawkę prysznicową z chowanym wężem. Podobnie jak w przypadku innych typów armatury mamy do wyboru różne rozwiązania pod względem stylistycznym. Coś bardziej klasycznego? Ciekawą propozycję dla fanów stylowej elegancji stanowią baterie KLUDI z serii ADLON – zwłaszcza te o złocistym korpusie i biżuteryjnych, kryształowych uchwytach. Świetnie odnajdą się chociażby w szykownym pokoju kąpielowym w stylu glamour. Warto też pamiętać, że w parze z formą nawiązującą do XIX-wiecznych rozwiązań idzie pełna nowoczesna funkcjonalność.