Bateria i umywalka – jak stworzyć duet idealny?

Bateria i umywalka tworzą w łazience strefę intensywnie użytkowaną przez domowników, dlatego ogromną rolę odgrywa ergonomia. Nie powinniśmy jednak zapominać też o designie – chodzi bowiem o ważne elementy wystroju, które wpływają na estetyczny odbiór całości. Jakie są najważniejsze zasady doboru baterii i umywalki? Sporo zależy m.in. od formy oraz sposobu montażu tej drugiej.

Zarówno baterii łazienkowej, jak i umywalki nie powinno się wybierać niezależnie, ponieważ tworzą one ściśle współpracujący ze sobą duet. Typ umywalki często zawęża też opcje w zakresie zakupu baterii. Wolnostojące misy dają możliwość umiejscowienia na blacie baterii o wysokim korpusie lub wymagają montażu baterii ściennych. Z kolei umywalki z przygotowanymi otworami muszą mieć dopasowane do nich armatury stojące.

Wygoda i ważne wymiary

Najprostsza zasada brzmi następująco: mała umywalka wymaga zakupu niedużej baterii, a obszerna – większego modelu. Jest to z pozoru oczywiste spostrzeżenie, ale niestety zdarza się nam o tej regule zapominać. Armatura o kompaktowej budowie i krótkiej wylewce będzie świetnie współpracować z małą umywalką – nie dojdzie do uciążliwego rozchlapywania wody, a strumień wody ułatwi mycie rąk czy twarzy. Z kolei długa wylewka i wyższy korpus baterii doskonale sprawdzają się w przypadku dużych umywalek, zapewniając większą wygodę użytkowania. W serii armatury KLUDI BALANCE znajdują się zarówno mniejsze, jak i większe oraz wyższe baterie umywalkowe. W ich designie duże poziome płaszczyzny harmonijnie łączą się z organicznymi zaokrągleniami. Szczególną uwagę zwracają charakterystyczne uchwyty.

Kolejny ważny aspekt to odpowiednie wymiary i odległości. Dotyczy to zwłaszcza baterii nablatowej (inaczej sztorcowej) oraz ściennej. Wysokość tej pierwszej powinna być dopasowana do umywalki – zaleca się, aby korpus baterii sięgał ok. 10 cm powyżej krawędzi misy. Istotne jest też odpowiednie wyprofilowanie wylewki, tak by woda trafiała w sam środek umywalki. Tu świetnym rozwiązaniem jest perlator s-pointer w bateriach KLUDI. Umożliwia on zmianę kąta strumienia wody w zależności od potrzeb i głębokości umywalki. W przypadku baterii ściennej najlepiej, jeśli mocowana jest ok. 20 cm nad górną krawędzią ceramiki.

Na zdjęciu widać baterię stojącą KLUDI BALANCE

Bateria umywalkowa KLUDI BALANCE

Na zdjęciu zaprezentowana jest bateria umywalkowa KLUDI AMEO

Bateria umywalkowa ze sterowaniem bocznym KLUDI AMEO

Na zdjęciu bateria dwuotworowa ścienna z serii KLUDI BOZZ

Ścienna bateria umywalkowa KLUDI BOZZ

Bateria stojąca czy ścienna?

Baterie stojące mogą być montowane albo na krawędzi umywalki, albo bezpośrednio na blacie. Takie modele dobrze sprawdzają się w przypadku zarówno płytkiej, jak i głębszej ceramiki łazienkowej. W przypadku umywalek wolnostojących stosuje się baterie z wysokim korpusem.

Do umywalek wiszących i meblowych pasują szczególnie baterie montowane na krawędzi, a do nablatowych lub wpuszczanych w blat – ścienne lub mocowane na blacie, czyli za umywalką (albo po prawej bądź lewej stronie). Baterie nablatowe przejmują też rolę praktycznych dekoracji łazienkowych. Na przykład modele z serii KLUDI AMEO stanowią kwintesencję nowoczesnego wzornictwa. Ich prosta forma w połączeniu z zaokrąglonymi liniami idealnie wpisuje się w najnowsze trendy.

Baterie ścienne to godna polecenia propozycja zwłaszcza do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Potrafią się wyróżniać prostymi formami, mogą być też w dużej części ukryte w ścianie (na wierzchu pozostają tylko wylewka i uchwyt). Kolejny atut? Nie zajmują miejsca na krawędzi umywalki, gdzie można ustawić komplet kosmetyków. Doskonałym przykładem takiej armatury jest bateria umywalkowa ścienna KLUDI BOZZ. W jej designie umiejętnie połączone minimalizm z delikatnymi liniami oraz klasyczną elegancją. Łagodne, cylindryczne formy świetnie sprawdzają się zarówno w nowoczesnej, jak i tradycyjnej łazience.

Jakość przede wszystkim

Wymiary, sposób montażu, design – to wszystko bardzo ważne aspekty wyboru, jednak kluczowa pozostaje jakość wykonania zarówno umywalki, jak i baterii. W przypadku tej drugiej należy zwracać uwagę na wszystkie elementy konstrukcyjne, czyli korpus, wylewkę, uchwyty, perlator, głowice czy uszczelki. W ofercie KLUDI znajdują się różnorodne baterie umywalkowe, które doskonale łączą w sobie przemyślany design z pełną funkcjonalnością, wysokiej klasy materiałami oraz troską o najdrobniejsze detale.