Baterie kuchenne w różnych stylach – porady aranżacyjne

Przez długi czas armatura kuchenna miała dość ustandaryzowany wygląd, a podczas projektowania wnętrz nieszczególnie zwracano uwagę na ten element wyposażenia. Dziś jednak sytuacja wygląda inaczej. Bateria kuchenna może nie tylko urzekać funkcjonalnością, lecz także przemyślanym designem, który doskonale pasuje do wystroju. Czym się kierować przy wyborze w przypadku różnych stylów aranżacyjnych?

Trendy lubią się zmieniać jak w kalejdoskopie, jednak w morzu inspiracji królują przede wszystkim cztery style: skandynawski, nowoczesny, klasyczny oraz industrialny. Chociaż można je twórczo reinterpretować i przetwarzać, pewien zestaw cech jest charakterystyczny dla każdego z nich. Warto tak dobierać wyposażenie kuchni – w tym armaturę – by wszystko tworzyło spójną całość w ulubionej konwencji.

Skandynawski umiar

Styl skandynawski kojarzy się przede wszystkim z jasnymi kolorami (biel, beże, delikatne szarości, odcienie drewna), dekorami nawiązującymi do świata przyrody oraz specyficzną skromnością w urządzaniu wnętrz. Dziś jednak ma różne wcielenia, a projektanci zainteresowani Skandynawią częściej dodają do wystroju także ciemniejsze kolory. Mimo to naczelna zasada pozostaje niezmienna: ma być prosto i harmonijnie. Dlatego najlepszą baterią do kuchni w stylu skandynawskim będzie funkcjonalny model o subtelnych rysach, który dobrze skomponuje się z otoczeniem. Dobry przykład stanowi bateria KLUDI BINGO STAR XS – jej prosta, elegancka forma przyciąga wzrok, ale nie dominuje w wystroju. A jeśli kuchnia jest skąpana w bieli, możemy wybrać wersję w tym kolorze. Inną doskonałą propozycją jest bateria KLUDI L-INE S, która wyróżnia się subtelnym designem i nowoczesną funkcjonalnością.

Nowoczesna geometria

Wnętrza nowoczesne, podobnie jak skandynawskie, urządzane są z umiarem, ale więcej w nich miejsca na intrygujące, wyróżniające się akcenty. Główną inspirację stanowią geometryczne formy, choć i w tej konwencji coraz częściej goszczą naturalne akcenty. W przypadku kuchni rolę dekoracyjną odgrywają przede wszystkim elementy wykończeniowe. W strefie zmywania modnym rozwiązaniem jest wykorzystywanie tego samego materiału na blat oraz zlewozmywak. Jak do tego dopasować armaturę? Drogi są przynajmniej dwie: stawiamy na pełną spójność albo wyrazisty kontrast, osiągany za pomocą formy baterii bądź jej koloru. Model KLUDI ZENTA wyróżnia się geometrycznymi kształtami oraz świeżą linią designu, dlatego doskonale odnajduje się w przestrzeniach nowoczesnych. Jeśli zaś chcemy zyskać dynamiczne zestawienie, możemy np. dodać czarną wersję kolorystyczną ZENTA do jasnego zlewozmywaka. Ciekawym akcentem będzie również bateria KLUDI L-INE o bardziej opływowych formach, ale wciąż z nowoczesną wyrazistością. Na plus: to model wyposażony w wyciąganą wylewkę.

Zdjęcie pokazuje elegancką baterię kuchenną KLUDI ZENTA
Bateria kuchenna KLUDI ZENTA
Na zdjęciu widać aranżację kuchni z funkcjonalną baterią kuchenną KLUDI TRENDO
Armatura kuchenna KLUDI TRENDO
Zdjęcie obrazuje użycie armatury kuchennej KLUDI L-INE
Bateria kuchenna KLUDI L-INE

Klasyczny szyk

Klasykę często stawia się w opozycji do nowoczesności, niemniej jest to duże uproszczenie. We współczesnych aranżacjach oba nurty wzajemnie się przenikają, co owocuje intrygującymi, kreatywnymi efektami końcowymi. Na pewno jednak styl klasyczny ma swoje znaki rozpoznawcze. Przede wszystkim oddala się od współczesnego minimalizmu. Zamiast prostych, geometrycznych form mamy więcej miękkich linii i detali dekoracyjnych. W przypadku kuchni charakterystyczne są chociażby fronty meblowe ze zdobieniami, efektowne uchwyty, ozdobne oświetlenie czy plecionki. Jeśli chodzi o strefę zmywania, to bardzo popularne rozwiązanie stanowi zlewozmywak z tzw. kołnierzem. Jaka armatura najlepiej odnajdzie się w takim otoczeniu? Tu możliwości jest kilka. Modna opcja to bateria w stylu retro, dekoracyjna, wyróżniająca się charakterystyczną formą. Inna ciekawa propozycja to prosta srebrzysta bateria w formie znanej od dziesięcioleci. Taką inspirację widać chociażby w przypadku baterii KLUDI TRENDO. W jej designie zaznacza się jednak nowoczesna wrażliwość, co zapewnia powiew świeżości w wystroju kuchni. Warto zwrócić uwagę m.in. na subtelne przejście między cokołem baterii a wylewką.

Industrialna kreatywność

Sposób na twórcze podejście do wystroju? Dobrą odpowiedź stanowi stylistyka industrialna, która tylko pozornie kojarzy się z fabrycznym chłodem i surowością wnętrz. Tak naprawdę trend industrialny ciągle ewoluuje, a że pierwsze lofty szybko zaadaptowała artystyczna bohema, kreatywna fantazja jest wręcz wpisana w tę konwencję. W kuchni warto śmiało eksperymentować z różnymi dekorami, łącząc beton z drewnem czy spatynowany metal z kamieniem. Strefa zmywania może przy tym odgrywać rolę wyrazistego akcentu, który łatwo wprowadzić np. za pomocą wyróżniającej się armatury. W takim charakterze świetnie sprawdzi się bateria KLUDI E-GO, produkt zaawansowany technologicznie – można go obsługiwać tradycyjnie lub bezdotykowo dzięki wbudowanemu czujnikowi ruchu. Warto również przyjrzeć się bacznie armaturze KLUDI STEEL. Wykonana w całości ze stali szlachetnej szczotkowanej, doskonale nawiązuje swą formą do industrialnych wnętrz.