Czarna łazienka pod lupą – porady i inspiracje

Z jednej strony jest wyjściem poza schemat i świadectwem odwagi właściciela. Z drugiej to wybór pełen dystynkcji i estymy dla klasyki. Jedno jest pewne – czarna łazienka jest wnętrzarskim hitem. Zachwyca wieloma możliwościami aranżacji, przez co ma szansę wejść w ponadczasowy kanon.

Trendy zmieniają się jak w kalejdoskopie, co dotyczy nie tylko kolekcji modowych, lecz także tendencji wnętrzarskich. Co jednak, jeśli postawimy na klasykę? Punkt dla nas, bo ona akurat się nie starzeje! Czerń nie tylko człowieka ubiera najpiękniej. Decydując się na wybór takiej barwy w łazience, pokazujemy naszą odwagę, a jednocześnie zamiłowanie do wartości, które są niezmienne. Czarne łazienki są obecnie gorącym trendem, jednak minie kilka lat, a one nadal będą wyglądać nowocześnie i aktualnie. Tak jak mała czarna, której przecież nie wyrzuca się z szafy.

Czarna łazienka, czyli z dala od monotonii

Jeśli zastanawiasz się, by w pokoju kąpielowym zastosować wyrazistą czerń lub mocny grafit z niewielkim dodatkiem jasnej szarości, to dziś masz do dyspozycji mnóstwo rozwiązań wnętrzarskich. Wybór płytek ceramicznych o różnych fakturach pozwala uzyskać intrygujący efekt, nawet gdy całość pozostaje niemal monochromatyczna. Gra wypukłości i ultragładkości, ogromnych płyt podłogowych z drobną mozaiką, zaokrąglonej wanny z kanciastymi szafkami – ten swoisty flirt kontrastów zachęca do zabawy formą, wzorem, podczas gdy kolor daje wytchnienie i wycisza. Słowem, czarna łazienka to bogactwo możliwości aranżacyjnych.

Na zdjęciu widzimy zestaw higieniczny KLUDI BOZZ
Zestaw higieniczny KLUDI BOZZ
Zdjęcie przedstawia zestaw natryskowy KLUDI BOZZ
Zestaw natryskowy KLUDI BOZZ
Zdjęcie prezentuje baterię umywalkową KLUDI BOZZ
Bateria umywalkowa KLUDI BOZZ

Detale w ciemnej łazience

Już na początku projektowania czarnej łazienki warto pomyśleć, jaki ma mieć ogólny charakter. Sama czerń to baza, na której można budować różnorodne efekty – o to zadbają dodatki. Taka przestrzeń może być surowa, prosta i wyciszona. Wtedy stawiamy na mat, np. za pomocą baterii umywalkowej KLUDI BOZZ. Bliżej jej do filozofii zen niż ekspresyjnego baroku w stylizacji. Śmiało można też zastosować złoto i połysk – takie mogą być grzejniki, płytki, armatura czy elementy mebli.

A może czarna łazienka w wersji loft? Warto zaprosić cegłę nawet na całą ścianę. Pozostałe niech będą nagie, bez płytek i innych dekoracji. Połączenie cegły z czernią, szarością lub bielą daje miejski, nowoczesny efekt. W takiej scenerii świetnie prezentują się chromowane baterie, takie jak te z kolekcji KLUDI E2.

Istnieje też inne sprawdzone zestawienie, najbardziej klasyczne – to biel i czerń. Na kruczoczarnej ścianie lustro w białej ramie wygląda lekko i świeżo. Nawet jeśli pomalujesz na czarno wszystkie ściany, a sufit, płytki oraz wyposażenie pozostawisz białe, to całość będzie wyglądać dynamicznie i przyjemnie lekko. Ciekawym kontrastem jest oddzielenie sufitu od ścian sztukaterią w bieli.

Mały metraż, wielki efekt

Na zakończenie warto rozwiać częstą wątpliwość: mała łazienka także może poszczycić się modną ścianą w czerni! Niekoniecznie musi ona zmniejszać optycznie przestrzeń. Warto znać kilka trików, by uniknąć efektu wizualnej ciężkości. Farba z połyskiem elegancko odbije światło, co doda ścianie głębi. Duże lustro wniesie nowy wymiar, a kontrastowa biel w pozostałej części łazienki będzie wydawać się pełna świeżości i oddechu.

Zamiast duetu z samą bielą warto rozważyć w czarnej łazience niezwykle przytulne połączenie z drewnem, co zapewnia wrażenia domowości i ciepła. Można też postawić na same dodatki w asyście jedynie czarnej podłogi. Takie dynamiczne zestawienie pozwala na dobór czarnej armatury, baterii i innych elementów wyposażenia w czerni – matowych lub z połyskiem.