Czarne baterie, czyli armatura z charakterem

Kolor czarny od kilku sezonów jest jednym z popularniejszych wyborów do wnętrz. Szczególnym uznaniem cieszą się zaś detale i subtelne akcenty w tej barwie, takie jak armatura. Czarne baterie są tu świetnym przykładem – pozwalają docenić oraz lepiej wyeksponować kunsztowny design, który choć w większości przypadków opiera się na minimalizmie, nie jest pozbawiony twórczej fantazji.

Wyrazista barwa armatury zamiast powierzchni chromowanych? Takie propozycje do wnętrz łazienkowych i kuchennych najpierw stanowiły intrygujący powiew świeżości, od kilku lat zaś są już częstym wyborem do współczesnych mieszkań. Wynika to z ich licznych walorów, zwłaszcza gdy finezyjne formy idą w parze z wysoką funkcjonalnością.

Moda na czarne baterie

Rosnącą popularność charakterystycznych akcentów w ciemnych barwach wiąże się m.in. z metamorfozą stylistyki nowoczesnej. Długo opierała się ona na wszechstronnej bieli, a także nieco surowszej w wyrazie szarości. Mimo że to wciąż chętnie wybierana paleta barwna, można zaobserwować lekkie znużenie dominacją bieli. Z jednej strony więc poszukuje się dla niej atrakcyjnej alternatywy, z drugiej – uzupełnia o kontrastowe elementy. W taki trend znakomicie wpisują się czarne elementy wykończeniowe oraz dodatki. Za ich pomocą projektuje się wnętrza świeże, dynamiczne, a przy tym wciąż urzekające nowoczesną harmonią. Duet bieli i czerni pozostaje jednocześnie klasycznym zestawieniem na bazie sprawdzonej opozycji. W przypadku łazienek i kuchni, w których biała baza nadal jest bardzo popularna, czarne baterie dodają wystrojowi charakteru oraz energii. By zadbać o spójność aranżacji, warto ją wzbogacić o inne akcenty w tym kolorze. Tu doskonale sprawdzają się różnorodne akcesoria łazienkowe (wieszaki, haczyki, poręcze, mydelniczki, kubki) czy bardzo dziś modne ramy kabin prysznicowych.

Warto też pamiętać, że w przypadku czarnych baterii – zwłaszcza eksponowanych na jasnym tle – ich kształty oraz linie przejmują funkcję praktycznych dekoracji. Stąd ważną rolę odgrywa ich przemyślany design. A czy takie baterie są trudne do utrzymania w czystości? Tak naprawdę nie są bardziej wymagające pod tym względem niż baterie chromowane. Jako że łazienka czy kuchnia są pomieszczeniami intensywnie eksploatowanymi, a kontakt z wodą jest w nich kluczowy, regularna pielęgnacja stanowi konieczny warunek. Ewentualne zabrudzenia i osady kamienne (zależne od stopnia twardości wody) mogą być widoczne bez względu na kolorystykę wykończenia. Zastosowanie połyskujących powierzchni, na których np. zachlapania są bardziej widoczne, zawsze stanowi większe wyzwanie. Dlatego dobrą alternatywą jest mat – dostępny także w przypadku czarnych baterii.

Na zdjęciu widzimy trójotworową bateria umywalkową
KLUDI NOVA FONTE Puristic w kolorze czarny mat
Trójotworowa bateria umywalkowa
KLUDI NOVA FONTE Puristic
Zdjęcie przedstawia armaturę natryskową z zestawem prysznicowym KLUDI NOVA FONTE Puristic
Zestaw natryskowy
KLUDI NOVA FONTE Puristic
Na zdjęciu widzimy baterię umywalkową KLUDI BOZZ w kolorze czarny mat
Bateria umywalkowa
KLUDI BOZZ

Czarny mat i jego atuty

Wykończenie typu czarny mat to nowość w ofercie armatury KLUDI. Zastosowana barwa pozwala maksymalnie docenić wysmakowane wzornictwo klasy premium, a aksamitna powierzchnia łagodzi moc czerni, zapewniając dodatkowo miękką grę światła. Armatura czarny mat proponowana jest w takich flagowych kolekcjach KLUDI, jak np. NOVA FONTE PURISTIC. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na czyste, geometryczne formy zredukowane do niezbędnego minimum, w którym precyzja wzornictwa wpisuje się w nurt nowoczesnej, minimalistycznej elegancji. Innym przykładem są supercienkie deszczownice z kolekcji A-QA. Ich prosta, finezyjna forma idzie w parze z komfortem użytkowania w najlepszym wydaniu. Świetną propozycję do nowoczesnej łazienki stanowi również rodzina baterii KLUDI BOZZ. To kolejne wcielenie wysublimowanego minimalizmu opartego na delikatnie poprowadzonych liniach, łagodnych cylindrycznych kształtach oraz inspiracjach industrialnych.

Wykończenie czarny mat dostępne jest również w bateriach kuchennych KLUDI. Modele z rodziny L-INE S intrygująco realizują ducha nowoczesnego minimalizmu. Charakterystyczna forma wylewki w kształcie litery L wzbogaca wystrój kuchni o element zarówno wyrazisty, jak i maksymalnie funkcjonalny. Z kolei fani bardziej dynamicznych, zaokrąglonych linii powinni zwrócić uwagę na serię czarnych baterii kuchennych BINGO STAR XS, które wyróżniają się smukłym łukiem wylewki oraz delikatnym, minimalistycznym uchwytem.