Jak oszczędzać wodę? Wybieramy baterie łazienkowe

Zakręcaj wodę, gdy myjesz zęby, bierz prysznic zamiast kąpieli, wykorzystuj wodę ponownie – te proste, często powtarzane zasady pozwalają obniżyć zużycie wody. Mówimy tu jednak o dobrych nawykach, tymczasem podobny cel łatwo da się osiągnąć również dzięki sprytnym rozwiązaniom technologicznym. Kluczowy pozostaje wybór odpowiednich baterii łazienkowych.

Może się wydawać, że woda nigdy się nie skończy – mamy jej przecież bardzo dużo na Ziemi. Tymczasem rzeczywistość nie jest już tak optymistyczna. Gwałtowne zmiany klimatu oraz zanieczyszczenia środowiska przez ścieki czy pestycydy sprawiają, że zasoby wody wyczerpują się niezwykle szybko. Dlatego tak ważne jest, aby używać jej z rozsądkiem. Na szczęście istnieją rozwiązania o pozytywnym wpływie na środowisko. Niezależnie od tego, czy bliskie są nam kwestie związane z ekologią, czy po prostu chcemy obniżyć domowe rachunki, pozwolą nam one w prosty sposób oszczędzać wodę.

Perlator, czyli mały dodatek, a duża oszczędność

Myśląc o oszczędzaniu wody w domu, warto wziąć pod uwagę montaż perlatora – małego i niepozornego urządzenia, które pozwoli ograniczyć zużycie wody dosłownie z dnia na dzień. Jest to rodzaj sitka o drobnych oczkach montowanego na końcu wylewki. Perlator zwiększa objętość wody, a jednocześnie zmniejsza ilość jej wypływu – wszystko zaś dzięki jej napowietrzaniu. To jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na oszczędzanie wody oraz obniżenie rachunków za jej zużycie.

Perlator s-pointer eco firmy KLUDI sprawia, że wypływający z kranu strumień jest silny, ale jednocześnie miękki, co zapewnia wysoki komfort użytkowania. Ponadto pozwala także na ustawienie kąta wypływu wody. Wystarczy lekko dotknąć go palcem, aby dostosować strumień do umywalki. Redukcja zużycia wody z nowym perlatorem s-pointer eco to aż do 6 l/min nawet przy wzroście jej ciśnienia. Dla maksymalnej wygody użytkownika perlator wyróżnia się też dużą odpornością na osadzanie się kamienia i jest kompatybilny z szeroką gamą baterii KLUDI. Dzięki temu z łatwością dopasujemy go do swoich potrzeb.

Na zdjęciu przedstawiony jest perlator s-pointer
Możliwość regulacji kąta strumienia
wody i dopasowania go do różnych
kształtów umywalek
Grafika prezentuje funkcję ECO
Oszczędność wypływu
wody o minimum 40%
Grafika przedstawia funkcję Cool-Start
Wypływ zimnej wody w środkowym
położeniu uchwytu. Po przesunięciu
uchwytu w lewą stronę otrzymamy
wodę zmieszaną.

Ciepło pod kontrolą

Mniejsze zużycie wody to niejedyna korzyść dla środowiska, którą możemy wypracować w warunkach domowych. Warto pamiętać, że sporo energii przeznacza się na podgrzewanie wody. W bateriach umywalkowych zwykle ustawiamy uchwyt w środkowej pozycji, co oznacza, że używamy wody zmieszanej – ciepłej z zimną. Tymczasem nie zawsze jest to konieczne, a przestawienie się na częstsze korzystanie z zimnej wody to oszczędność energii i – przy okazji – niższe rachunki (ciepła woda kosztuje więcej!). By to łatwo osiągnąć, warto postawić na sprytne rozwiązanie, jakim jest funkcja ECO PLUS w bateriach KLUDI. Środkowe ustawienie uchwytu baterii zapewnia dopływ zimnej wody, a nie zmieszanej, jak ma to miejsce w standardowych bateriach. Dzięki temu możemy oszczędzać energię potrzebną do ogrzania wody. Z kolei przesunięcie uchwytu w lewo zapewnia natychmiastowy dopływ wody o wyższej temperaturze. Dzięki funkcji ECO PLUS możemy więc znacznie zmniejszyć koszty eksploatacyjne, a przede wszystkim działać prośrodowiskowo.

Na zdjęciu armatura łazienkowa z serii KLUDI PURE&EASY
Armatura umywalkowa KLUDI PURE&EASY
Na zdjęciu przedstawiono armaturę elektroniczną KLUDI BALANCE
Elektroniczna bateria umywalkowa KLUDI BALANCE
Na zdjęciu widoczna jest elektroniczna armatura łazienkowa KLUDI ZENTA E
Elektroniczna bateria ścienna KLUDI ZENTA E

Ekologicznie i bezdotykowo

Przestawienie się z dnia na dzień na ekologiczny tryb życia nie jest łatwym procesem. Wymaga to dyscypliny, zmiany codziennych nawyków i pamiętania o rzeczach, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi. Na szczęście są na rynku rozwiązania, których zaawansowana technologia ułatwia nam bycie eko. Jednym z nich są baterie elektroniczne KLUDI wyposażone w detektor ruchu, który automatycznie uruchamia strumień wody, kiedy „wyczuje” zbliżające się do niego dłonie. Jeśli natomiast żaden ruch w pobliżu detektora się nie odbywa, wówczas bateria sama się wyłącza. Co to oznacza? Na przykład koniec niepotrzebnie lejącej się wody podczas mycia zębów. Co więcej, brak konieczności częstego dotykania armatury dłońmi sprawia również, że jej powierzchnia na dłużej pozostaje czysta. Dzięki temu zużyjemy znacznie mniej wody i detergentów do mycia baterii. W elektroniczne czujniki ruchu zostały wyposażone baterie z kolekcji KLUDI ZENTA oraz BALANCE.