Jasna łazienka – inspiracje i porady

Łazienka jest często małym pomieszczeniem, a tylko nieliczni mogą cieszyć się w nim dopływem promieni słonecznych. W związku z tym powszechne są triki projektowe i aranżacyjne, które mają na celu optyczne rozświetlenie wnętrza. Kluczową rolę odgrywa przy tym odpowiednia paleta barwna, stąd jasna łazienka stanowi atrakcyjne oraz popularne rozwiązanie. Co ważne, otwiera spore pole do kreatywności.

Udana aranżacja łazienki to wypadkowa ergonomicznego rozmieszczenia sprzętów, wybranych materiałów wykończeniowych, a także umiejętnego zaplanowania oświetlenia. By wnętrze prezentowało się estetycznie, ład przestrzenny warto wzmocnić za pomocą jasnych kolorów.

Kolor biały i spółka

Biel nie bez powodu stanowi częsty wybór w projektach łazienek. Kolor ten powiększa wnętrze optycznie, dobrze odbija światło, wprowadza efekt aranżacyjnej harmonii. Niemniej jasna łazienka nie musi być monotonna kolorystycznie i ograniczona do bieli. Podobne właściwości mają bowiem chłodne odcienie pastelowe, czyli np. błękit, miętowa zieleń, pudrowy róż czy rozbielona szarość. Ten ostatni kolor stanowi dobrą alternatywę dla bieli na większych powierzchniach, ponieważ zapewnia uniwersalne tło w różnych konwencjach stylistycznych. Inne ciekawe propozycje to stonowane cieplejsze barwy, takie jak kremy, beże, a także kolory drewna. Nawiązania do naturalnego surowca są zresztą coraz wyraźniejsze w trendach. Rysunek drewna łagodnie ożywia wystrój, pozwala się wyciszyć i zrelaksować. Kolejnym akcentem o naturalnym rodowodzie jest też kamień – w tym szczególnie chętnie wybierany do łazienek szlachetny wzór marmuru. Świetnie odnajduje się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach.

Ważna rola detali

Zdjęcie przedstawia baterię umywalkową serii KLUDI BALANCE White
Bateria umywalkowa KLUDI BALANCE White
Na zdjęciu widzimy wysoką baterię umywalkową KLUDI BALANCE White
Wysoka bateria umywalkowa
KLUDI BALANCE White
Zdjęcie prezentuje wolnostojącą baterię wannowo-natryskowa  KLUDI BALANCE White
Wolnostojąca bateria wannowo-natryskowa
KLUDI BALANCE White

Jasna łazienka zwraca uwagę lekkością optyczną, której nie powinny zaburzać poszczególne elementy wyposażenia. W przypadku ceramiki łazienkowej biel jest często podstawowym wyborem, a przez to aranżacyjnie bezpiecznym. Niemniej równie istotna jest odpowiednia armatura. Warto postawić na minimalizm opierający się na łagodnych liniach często inspirowanych światem przyrody. Doskonałym przykładem są baterie z kolekcji KLUDI BALANCE, które zwracają uwagę dużymi, poziomymi płaszczyznami miękko przechodzącymi w organiczne zaokrąglenia. Co ważne, baterie oferowane są również w wariancie BALANCE WHITE doskonale sprawdzającym się w jasnej łazience. Inną ciekawą propozycję stanowi armatura z linii KLUDI NOVA FONTE PURISTIC, w której detale zostały ograniczone do niezbędnego minimum na rzecz delikatnych, prostych, a przy tym finezyjnych i eleganckich form. Dzięki temu spójnie wpisują się w wystrój na bazie jasnych kolorów, niemal wtapiając się w tło. Wszystko zaś idzie w parze z najlepszymi walorami funkcjonalnymi.

Jasna łazienka z ciemnymi akcentami

Zdjęcie przedstawia dwuuchwytową baterię umywalkową KLUDI NOVA FONTE PURISTIC
Dwuuchwytowa bateria umywalkowa
KLUDI NOVA FONTE PURISTIC
Na zdjęciu widzimy dwuuchwytową baterię umywalkową KLUDI NOVA FONTE PURISTIC
Dwuuchwytowa bateria umywalkowa
KLUDI NOVA FONTE PURISTIC
Zdjęcie przedstawia baterię natryskową KLUDI NOVA FONTE PURISTIC wraz z zestawem natryskowym
Bateria natryskowa KLUDI NOVA FONTE PURISTIC wraz z zestawem natryskowym

Minimalistyczne, stonowane kolorystycznie akcenty są zawsze bezpiecznym wyborem w przypadku jasnej łazienki. Niemniej istnieje też drugi scenariusz, a mianowicie zdynamizowanie wystroju poprzez kontrasty. Dotyczy to chociażby czarnych baterii, które cieszą się coraz większym uznaniem i wprowadzają powiew świeżości do wnętrz. Na jasnym tle zyskują doskonałą ekspozycję, ciekawie komponując się zarówno z bielą, jak i pastelami, rysunkiem drewna oraz marmuru. Nowością w ofercie KLUDI jest wykończenie baterii w wersji czarny mat – aksamitne i łagodniejsze w wyrazie niż połysk, co szczególnie ciekawie prezentuje się w jasnych pomieszczeniach. Detale w takiej kolorystyce warto powtórzyć w akcesoriach łazienkowych czy ramach prysznicowych, tak by kontrasty barwne były jak najbardziej spójne.