Kuchnia otwarta na salon. Sięgnij po nowe możliwości

Jednym z najważniejszych trendów w aranżacji wnętrz w 2020 roku są przestrzenne, otwarte wnętrza. Kuchnię otwartą na salon spotykamy w wielu polskich domach i mieszkaniach. Coraz chętniej sięgamy po to rozwiązanie, bo daje ono dużo możliwości i wariantów urządzenia tych pomieszczeń. To domena wnętrz nowoczesnych i jednocześnie uniwersalnych, więc nie musimy martwić się, że ta moda szybko minie.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest trudna, a cena za metr kwadratowy mieszkania może przyprawić o zawrót głowy. Niewielu z nas może cieszyć się domem o metrażu powyżej 100 m kw. Często mamy do dyspozycji jedynie kawalerkę. Rodzi się obawa, czy kuchnia otwarta na salon sprawdzi się w każdym wnętrzu, gdyż to rozwiązanie ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Jej aranżacja jest możliwa nawet w bardzo małych mieszkaniach, a często jest to wręcz nieuniknione rozwiązanie.  

Dlaczego kuchnia otwarta na salon jest modna?

Kuchnia z salonem zyskuje ogromną popularność, na ten wariant stawiają też projektanci w trendach na 2020 rok. Dlaczego? Coraz dłużej pracujemy, wiecznie gdzieś pędzimy, dochodzi do tego multizadaniowość, to sprawia, że mamy naprawdę mało wolnego czasu dla siebie i dla najbliższych. Otwarcie pomieszczeń ma poniekąd rozwiązać ten problem. Przebywamy jednocześnie w kuchni i w salonie, dzięki temu mamy szansę być częściej razem, rozmawiać ze sobą przygotowując posiłek albo wspólnie chociaż kątem oka oglądać ulubiony serial.    

Z czym wiąże się otwarta kuchnia?

Otwarcie kuchni na salon sprawia, że należy te pomieszczenia traktować wizualnie jak jedno. To znaczy, że aranżujemy je w tym samym stylu i w tej samej kolorystyce. W kuchni kolor może pojawić się w większej ilości, a w salonie może być on wprowadzony w formie dodatków. Często efekt ten osiąga się zastosowaniem innej barwy na jednej ze ścian lub kolorem wybranych mebli: foteli, sofy albo pojedynczej szafki. Ciekawym pomysłem jest też poruszanie się w ramach różnych odcieni jednego koloru.

Drugi aspekt tego rozwiązania wiąże się z tym, że w kuchni trzeba zwrócić większą uwagę na zachowanie porządku. Wielu osobom utrudnia to efektywny wypoczynek.

Nie mniej ważny jest dobór odpowiednich sprzętów. Koniecznością jest dobrej jakości okap, uniemożliwiający wydostawanie się kuchenną zapachów powstających w czasie gotowania poza strefę. Warto też zainwestować w niezwykle funkcjonalną i designerską armaturę kuchenną, która będzie prawdziwą ozdobą wnętrza. W tej roli dobrze sprawdzi się bateria KLUDI BINGO STAR, wyróżniająca się atrakcyjną i ponadczasową formą z organicznymi akcentami. Z kolei KLUDI ZENTA przyciąga geometrycznymi kształtami i świeżą linią designu. Dużą popularnością cieszą się sprzęty AGD do zabudowy. Jeśli jednak decydujemy się na stylizację industrialną to niezabudowane sprzęty będą ogromną zaletą, możemy wtedy wyeksponować połyskujące, stalowe elementy.

Na zdjęciu zaprezentowano designerską baterię kuchenną KLUDI BINGO STAR

Bateria kuchenna KLUDI BINGO STAR

Zdjęcie pokazuje modną armaturę kuchenną KLUDI ZENTA

Armatura kuchenna KLUDI ZENTA

Na zdjęciu widoczna jest bezdotykowa bateria elektroniczna KLUDI E-GO

Bateria elektroniczna KLUDI E-GO

Dla niezdecydowanych

Osoby, które nie są do końca przekonane do połączenia kuchni z salonem, mogą zdecydować się na subtelne, wizualne oddzielenie obu stref. Do dużych przestronnych wnętrz polecane są wyspy kuchenne, na których można zamontować zlewozmywak z designerską armaturą kuchenną. Niezwykłą elegancję wprowadzimy dzięki baterii KLUDI E-GO, której szczególnym atutem jest możliwość obsługi manualnej lub bezdotykowej. W kuchniach o średnim metrażu z powodzeniem możemy zastosować półwysep lub barek. W naprawdę małych kuchniach stosuje się ażurowe przepierzenia, które można rozstawiać po skończonej pracy. Jeśli miejsce na to pozwala, stosuje się również drzwi przesuwne, zastępujące ścianę.

Ogrom możliwości pokazuje, że warto próbować przeorganizować przestrzeń wokół siebie. Projektanci stawiający właśnie na trend otwierania przestrzeni mają nam, na szczęście, wiele propozycji do zaoferowania.