Kuchnia w stylu industrialnym krok po kroku

Styl industrialny wywodzi się z wnętrz fabrycznych i magazynowych, które z czasem adaptowano na lokale mieszkalne, usługowe czy pracownie artystów. Efekt otwartej przestrzeni i charakterystyczne wyposażenie, nawiązujące do designu przemysłowego, do dziś cieszą się ogromną popularnością. Mimo że oryginalny industrial to przede wszystkim duże, wysokie pomieszczenia, inspiracje w tej konwencji można z powodzeniem wprowadzać także na małych metrażach. Świetnym przykładem jest kuchnia w stylu industrialnym – niekoniecznie wyłącznie w przestronnym lofcie.

Ważną cechą stylu industrialnego jest kreatywność. Pierwszymi lokatorami wnętrz pofabrycznych byli bowiem artyści – nie zawsze zamożni, za to bardzo pomysłowi. Często niskim kosztem wykorzystywali zastane elementy wyposażenia, by nadać im nowe funkcje. Eksperymenty z materiałami wykończeniowymi, łączenie starego z nowym oraz wyróżniające się detale – tym warto się kierować, urządzając też kuchnię w stylu industrialnym.

Jak oddać klimat industrialny w kuchni?

Kluczowy jest wybór wzorów oraz kolorów. Kuchnia w stylu industrialnym to przede wszystkim domena dekorów nawiązujących do betonu, metalu, a także surowego drewna. Wybierając meble kuchenne, warto więc postawić na fronty i blaty albo wykonane z tych materiałów, albo maksymalnie je odwzorowujące. By wnętrze nie było nazbyt chłodne w odbiorze, dobrze jest przełamać dominację betonowych czy metalicznych szarości odrobiną drewna. Świetnie sprawdzą się też surowe faktury oddające szorstkość wspomnianych surowców, a w przypadku drewna – ślady użytkowania, obróbki, upływu czasu.

Styl industrialny lubi też efekt otwartej przestrzeni. Dzięki temu można na większej powierzchni ściany zastosować ciekawsze okładziny – w jednolitej kolorystyce, bądź wyrazistsze w wyrazie. W kuchni industrialnej doskonale odnajdzie się chociażby cegła, czyli jeden z popularniejszych budulców dawnych fabryk, warsztatów i magazynów.

Na zdjęciu widzimy dwuotworową baterię kuchenną serii KLUDI L-INE
Dwuotworowa bateria kuchenna KLUDI L-INE
Zdjęcie przedstawia baterię kuchenną KLUDI L-INE S z wyciąganą wylewką
Bateria kuchenna KLUDI L-INE S
z wyciąganą wylewką
Na zdjęciu zaprezentowana jest armatura kuchenna KLUDI BINGO STAR XS z wyciąganą wylewką
Bateria kuchenna KLUDI BINGO STAR XS
z wyciąganą wylewką

Wyraziste detale i nieoczywiste dekoracje

W kuchni w stylu industrialnym nie ma miejsca na monotonię. Surowe materiały i dekory znakomicie wypadają w towarzystwie ciekawych lamp o rodowodzie przemysłowym, geometrycznych pojemników i organizerów czy lekkich optycznie metalowych regałów. Rolę dekoracyjną odgrywają też elementy instalacji (wodnych, gazowych, elektrycznych) oraz sprzęty – takie jak AGD czy baterie kuchenne. Wybierając armaturę do kuchni w stylu industrialnym, warto więc postawić na większe gabaryty oraz intrygujące formy. Doskonałą propozycję stanowi np. bateria KLUDI L-INE, która ma charakterystyczny kształt litery L. Ponieważ wyposażona jest w wylewkę teleskopową, nie tylko usprawnia prace kuchenne, lecz także świetnie odnajduje się w przestronnych aranżacjach industrialnych z podwójnymi zlewozmywakami czy wielozadaniowymi wyspami.

W przestrzeniach industrialnych wyjątkowo dobrze prezentują się też czarne akcenty – jako część mebli (ramy, detale konstrukcyjne) czy instalacji (przewody elektryczne, rury), ale też samodzielne elementy. Wprowadzają do wystroju ożywczy kontrast i subtelnie dynamizują wnętrze. Dlatego idealnym wyborem do kuchni w stylu industrialnym jest czarna bateria. Tu dobry przykład stanowi model KLUDI BINGO STAR XS. Moc czerni została w niej złagodzona organicznymi akcentami oraz delikatnym łukiem wylewki. Wszystko to idzie w parze z wysoką funkcjonalnością m.in. dzięki wyciąganej wylewce i możliwości korzystania z dwóch rodzajów strumienia. Linia BINGO STAR XS wyraża też nowoczesny, aktywny styl życia, który znajduje pełne odzwierciedlenie w stylistyce industrialnej – modnej, a jednocześnie otwierającej pole do kreatywności oraz indywidualizmu.