Łazienka z wanną – jak ją urządzić krok po kroku?

Definicja łazienki uległa zmianie. Z przestrzeni przeznaczonej zaspokajaniu tylko potrzeb higienicznych stała się miejscem, w którym się regenerujemy i odreagowujemy stresy całego dnia. Zmiany te jednocześnie ugruntowały tradycyjną pozycję łazienki z wanną, zamieniając ją w stylowy salon kąpielowy. Jak zatem zaprojektować łazienkę, by była wygodna i funkcjonalna?

Wanna czy prysznic? Jeśli planowana jest strefa relaksu, warto postawić na to pierwsze rozwiązanie. Może ono jednak stanowić wyzwanie, jeśli ogranicza nas mały metraż. Dlatego tak ważne jest przygotowanie odpowiedniego projektu łazienki z wanną.

Łazienka z wanną – co jest ważne?

W projektowaniu każdej łazienki kluczowe znaczenie ma dobry plan. Należy wziąć pod uwagę, że łazienka jest często używana, a funkcjonalność na co dzień odgrywa w niej istotną rolę. Ponadto w jednym pomieszczeniu trzeba pogodzić potrzeby niekiedy wielu użytkowników. Plan łazienki jest niezbędny przy podejmowaniu decyzji, gdzie można umieścić wszystkie podstawowe elementy, takie jak wanna, toaleta i umywalka, a także rozważnie zagospodarować tzw. „strefę suchą”, drzwi czy okna. W przypadku projektowania łazienki z wanną nie możemy skupić się tylko na metrażu. Musimy pamiętać o wzroście największego jej użytkownika, tak by wanna miała optymalną długość. Z kolei w kontekście codziennych kąpieli ważna jest również wolna przestrzeń przy wannie zapewniająca wygodny dostęp do niej. Najlepiej, jeśli jest to ok. 100-120 na 70-100 cm.

Na zdjęciu widzimy baterię wannowo-natryskową KLUDI NOVA FONTE Deco
Bateria wannowo-natryskowa KLUDI NOVA FONTE Deco
Zdjęcie przedstawia wolnostojąca baterię wannowo-natryskową KLUDI ZENTA SL
Wolnostojąca bateria wannowo-natryskowa KLUDI ZENTA SL
Zdjęcie przedstawia baterię wannowo-natryskowąa KLUDI AMEO
Bateria wannowo-natryskowa KLUDI AMEO

Jaką wannę wybrać?

Jeśli zależy nam na maksymalnej oszczędności miejsca, to najlepszym rozwiązaniem może być standardowa wanna zamontowana przy ścianie. W takim przypadku warto dodać też wnętrzu więcej charakteru za pomocą armatury. Przykładowo kolekcja KLUDI NOVA FONTE DECO łączy elementy art nouveau ze stylem nowoczesnym. Dzięki temu zachwyca oryginalnym designem, w którym szczególnie wyróżniają się subtelnie poprowadzone, zaokrąglone linie tworzące eleganckie uchwyty w kształcie gwiazdy. Walory dekoracyjne idą zaś w parze ze wszystkimi atutami funkcjonalnymi nowoczesnej baterii.

W dużych pomieszczeniach idealnie sprawdzą się zaś modele wolnostojące, które zamieniają łazienki z wannami w luksusowe przestrzenie salonu kąpielowego. W takiej scenerii efektownym akcentem również może być umiejętnie dobrana armatura – zwłaszcza podłogowa (wolnostojąca). Co ważne, chodzi o różne warianty stylistyczne. Baterie z serii KLUDI ZENTA SL wpisują się chociażby w kreatywny minimalizm, w którym proste, geometryczne formy zostały złagodzone miękkimi liniami. Taka armatura jest też lekka optycznie, co dodaje wnętrzu więcej finezji. Warto pamiętać, że w mniejszych pomieszczeniach także można się zdecydować na wannę wolnostojącą. Wystarczy ją umiejscowić pod ścianą i dobrać baterię ścienną.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest wanna podwójna z baterią zamontowaną pośrodku. To świetny wybór np. do łazienek rodzinnych, w których ze wspólnych kąpieli korzystają dzieci. Jeszcze więcej komfortu zapewnia tu bateria KLUDI AMEO dzięki zastosowaniu nowego perlatora s-pointer, który pozwala precyzyjnie ukierunkować strumień. Codzienna wygoda może dzięki temu być wzbogacona o aspekt ekologiczny – większą oszczędność wody.

Łazienka z wanną nie wyklucza przy tym rozwiązań dla fanów prysznica – tu dobrą propozycję stanowią większe wanny z parawanem. W takiej sytuacji armatura montowana na ścianie i wszelkie rozwiązania podtynkowe są strzałem w dziesiątkę.