Łazienki na poddaszu bez tajemnic – porady i inspiracje

Aranżacja łazienki na poddaszu to sprawa niekiedy trudna, jednak zapewniająca wyjątkowo ciekawy efekt. Występujące skosy z jednej strony wymagają odpowiedniego podejścia projektowego, z drugiej – wprowadzają akcent oryginalności, zwłaszcza gdy dochodzą do tego elementy konstrukcyjne dachu, które można wkomponować w wystrój. Jak sobie z tym poradzić? Oto kilka podpowiedzi i inspiracji.

Planując łazienkę na poddaszu, trzeba pamiętać, że powierzchnia podłogi nie przekłada się na analogiczną przestrzeń użytkową. W praktyce trzeba założyć, że strefy o wysokości poniżej 190 cm (albo 200 cm, jeśli ktoś z domowników jest szczególnie wysoki) należy dobrze przemyśleć i np. optymalnie zabudować.

Skosy pod kontrolą

Największym wyzwaniem w przypadku łazienki na poddaszu jest zaplanowanie miejsca pod skosami (przy tzw. ścianach kolankowych). To właśnie tam wypada przestrzeń nieużytkowa, a więc taka, gdzie poruszanie się lub stanie w pozycji wyprostowanej jest utrudnione lub niemożliwe. Z racji tego w tych trudnych aranżacyjnie strefach lepiej nie montować umywalki czy kabiny prysznicowej. Za to już w przypadku wanny można rozważyć tę opcję. Trzeba tylko trzymać się podstawowej zasady – przed wanną musi być możliwość ustawienia się w pozycji wyprostowanej. Z kolei najniższa wysokość skosu w tej strefie to ok. 80 cm, a osoba kąpiącą się powinna mieć miejsce do dyspozycji (licząc od posadzki) przynajmniej 100-110 cm.

Z racji tego aranżacja prysznica pod skosami jest trudnym zadaniem, choć oczywiście wiele zależy od parametrów danego pomieszczenia. Na rynku dostępne są np. specjalne kabiny prysznicowe do zabudowy na poddaszu (czyli „ścięte”). Trzeba jednak pamiętać, że prysznic wymaga pozycji wyprostowanej, tak więc musimy mieć do dyspozycji przynajmniej 190 cm.

Ze względu na opisane wymogi łazienki na poddaszu powinny być dobrze zaplanowane na etapie projektowania wnętrza. O ile meble mogą łatwo zmieniać swoją lokalizację, o tyle wanna, kabina prysznicowa czy umywalka są montowane na stałe. Jeśli przestrzeń przy ścianach kolankowych nie zapewnia ergonomii, lepiej zaplanować tam np. meble na wymiar.

Pomysły na wystrój łazienki na poddaszu

Okna dachowe malowniczo wpuszczające światło, skosy, elementy konstrukcyjne (np. fragmenty więźby dachowej) – wszystko to sprawia, że łazienki na poddaszu mogą nabrać szczególnego charakteru. Często też planuje się tam dodatkowy, przestronniejszy salon kąpielowy, który stanowi swoiste rozwinięcie łazienki zlokalizowanej na parterze, z myślą o relaksie. Istnieje przy tym sporo konwencji stylistycznych, które świetnie sprawdzają się w przestrzeniach na poddaszu.

Łazienka w stylu glamour? Warto postawić na eleganckie materiały wykończeniowe, efektowne kontrasty i blask. Złociste akcenty popisowo wzbogacają taki wystrój. Można je wprowadzić np. za pomocą baterii z kolekcji KLUDI 1926, które wyróżniają się pozłacanym wykończeniem oraz finezyjnymi formami nawiązującymi do międzywojennego designu. Inna ciekawa propozycja to armatura z pokrętłami ze szkła kryształowego.

Na zdjęciu widzimy baterię natryskową z serii KUDI 1926
Bateria natryskowa z serii KUDI 1926
Zdjęcie przedstawia baterię wannową z serii KLUDI 1926
Bateria wannowa z serii KLUDI 1926
Zdjęcie prezentuje baterię umywalkową z serii KLUDI BALANCE BLACK
Bateria umywalkowa z serii KLUDI BALANCE BLACK

A może duch metropolii i energia miasta? Tu gotową ścieżkę inspiracji wyznacza styl loftowy. Co ciekawe, w takich wnętrzach świetnie odnajdują się zarówno drewniane belki, jak i odsłonięta cegła, która często służy do wykańczania przewodów kominowych i wentylacyjnych na poddaszu. Takie elementy wystroju warto wzbogacić o industrialną szarość i czerń, a żeby aranżacja wydawała się lżejsza optycznie – złagodzić ją bielą bądź odcieniami pastelowymi. Łazienki na poddaszu w stylu loftowym to również idealna sceneria dla czarnej armatury, która dodaje wnętrzu dynamiki i świeżości. Godną polecenia propozycję stanowi np. kolekcja KLUDI BALANCE BLACK w wykończeniu czarny mat, gdzie miękkie linie baterii i zestawów prysznicowych idą w parze z prostymi, geometrycznymi formami. Dzięki temu armatura łazienkowa staje się ciekawym detalem, który przyciąga wzrok i ożywia wystrój, a jednocześnie wpisuje się w projekt wnętrza, dodając mu charakteru.