Mała kuchnia w bloku – sprytne sposoby na aranżację

Kuchnie w blokach często charakteryzuje ograniczona przestrzeń, co może przysparzać problemów związanych z aranżacją wnętrza. Są jednak sposoby, które pozwalają maksymalnie wykorzystać potencjał niewielkiej przestrzeni i urządzić kuchnię pełną funkcjonalnych oraz modnych rozwiązań. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Kuchnia przez wielu określana jest sercem całego domu. To w niej spędzamy dużo czasu, jadamy leniwe niedzielne śniadania i pijemy szybką poranną kawę w ciągu tygodnia. Jest ona przestrzenią, w której odkrywamy swoje kulinarne pasje, nierzadko pełni również funkcję reprezentacyjną w całym mieszkaniu czy domu. Urządzając ją, musimy pamiętać o przestrzeganiu pewnych sprawdzonych zasad, dzięki którym nawet niewielkie wnętrze zaaranżujemy funkcjonalnie i modnie. Dobrze zaprojektowana mała kuchnia w bloku powinna zapewniać nie tylko sporo miejsca do przechowywania, lecz przede wszystkim gwarantować niezakłóconą przestrzeń do przygotowywania posiłków.

Zasada trzech stref

Niezależnie od tego, czy urządzamy dużą, czy małą kuchnię w bloku, zasada, w której należy wyodrębnić trzy strefy, jest uniwersalna. Mowa tu o stworzeniu trójkąta roboczego, który obejmuje strefę przechowywania zapasów i urządzeń kuchennych, przygotowywania i mycia jedzenia, a na samym końcu – jego gotowania. W małej kuchni najlepiej sprawdzają się dwa rodzaje zabudowy – jednorzędowa oraz w kształcie litery L. Ten drugi typ szczególnie chętnie stosowany jest w małych kuchniach w blokach, które połączone są z pokojem dziennym. Brak granicy między tymi dwoma pomieszczeniami optycznie powiększa przestrzeń całego mieszkania. Zabudowa w kształcie litery L pozwala również funkcjonalnie zagospodarować narożnik w kuchni. To doskonałe miejsce na głęboką, narożną szafkę z wysuwanymi koszami lub półkami obrotowymi. W takim miejscu możemy schować małe AGD, duże garnki lub inne mniej poręczne naczynia.

Funkcjonalność na piątkę

W małej kuchni w bloku warto maksymalnie wykorzystać każdy centymetr, dlatego lepszym rozwiązaniem niż zakup gotowych zestawów kuchennych będzie zamówienie projektu kuchni u architekta, który dopasuje meble do konkretnego pomieszczenia. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na gotowe rozwiązania dostępne w sklepach meblowych, postarajmy się maksymalnie zagospodarować ściany w naszej kuchni. Zabudowa sięgająca pod sam sufit zagwarantuje dużą ilość miejsca do przechowywania. W niższych półkach warto umieścić przedmioty, po które sięgamy często, a na samej górze, gdzie dostęp jest ograniczony, przedmioty używane okazjonalnie. Potencjał ścian kuchennych nie kończy się jednak wyłącznie na możliwości umocowania na nich szafek. To również doskonała przestrzeń do montażu relingów i haczyków, które zapewnią miejsce dla słoiczków z przyprawami czy drobnych akcesoriów potrzebnych do przygotowywania posiłków. Zdarza się, że w małej kuchni w bloku nie ma miejsca na duży dwukomorowy zlew. Warto wówczas usprawnić sobie funkcjonowanie w kuchni, montując baterię z wyciąganą wylewką, np. z kolekcji KLUDI STEEL. To niezwykle praktyczna, jednouchwytowa bateria kuchenna, łączy elegancję ze zdyscyplinowanym, minimalistycznym designem. Dzięki temu idealnie pasuje do różnych stylów aranżacji kuchni. Wyciągana wylewka pozwala z łatwością umyć nawet duże naczynia, a nalewanie wody do garnka czy czajnika jest bezproblemowe.

Na zdjęciu widzimy baterię kuchenną KLUDI STEEL
Bateria kuchenna KLUDI STEEL
Zdjęcie prezentuje baterię kuchenną KLUDI TRENDO z wyciąganą wylewką
Armatura kuchenna z wyciąganą wylewką
KLUDI TRENDO
Zdjęcie przedstawia baterię kuchenną KLUDI L STEEL
Bateria kuchenna KLUDI L STEEL

Mała kuchnia w bloku w jasnym świetle

Jasne kolory optycznie powiększają wnętrza. Dlatego aranżując małą kuchnię w bloku, warto wybrać barwy mebli, które będą dawały wrażenie czystej, niezakłóconej przestrzeni. Doskonałym rozwiązaniem jest biel, która świetnie łączy się z każdym innym kolorem. Można ją efektownie ocieplić dekorami z rysunkiem drewna, do białych frontów kuchennych dobrze pasuje także drewniany blat. Beże i gołębie szarości również pozwolą wizualnie powiększyć małą kuchnię. Jeśli jednak jesteśmy fanami zdecydowanych, ciemniejszych kolorów, sprawmy, aby w aranżacji małej kuchni były one wyrazistym dodatkiem, a nie motywem przewodnim. Warto również pamiętać o odpowiednim oświetleniu kuchni, które pomoże wymodelować aranżację wnętrza i podkreślić wszystkie jej atuty.