Modna kuchnia – inspiracje 2021

Kuchnia, jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, zmienia się na naszych oczach. Współcześnie coraz częściej stanowi część przestronnej strefy dziennej. To zaś oznacza nieco inne podejście do jej projektu. Jak dziś wygląda modna kuchnia? W inspiracjach 2021 stawia się głównie na wyrafinowany minimalizm, sprytne triki wnętrzarskie, naturalne akcenty, a niekiedy też na mocne, wyraziste kolory.

Kuchnia jasna czy ciemna? Wiele zależy od tego, o jakim metrażu mówimy. Barwy głębokie nie zawsze są dobrym rozwiązaniem w małych wnętrzach. Z kolei, gdy zabudowa kuchenna niejako przenosi się do części salonowej, operowanie barwami z charakterem może zapewnić pożądany, intrygujący efekt we wnętrzu.

Otwarta kuchnia – inspiracje 2021

Miniaturyzacja kuchni przy zachowaniu pełnej funkcjonalności jest jednym ze znaków czasów – zwłaszcza w dużych aglomeracjach. W związku z tym, że ceny mieszkań stale rosną, kluczowe jest maksymalne wykorzystanie każdego dostępnego centymetra. To jeden z powodów popularności otwartych kuchni, czyli takich, które są połączone z salonem bądź też mają formę aneksu.

Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie pamiętajmy, że kuchnia cały czas pozostaje na widoku. W związku z tym tylko najważniejsze sprzęty powinny być eksponowane, a wszelkie drobiazgi, akcesoria i utensylia kuchenne najlepiej schować za frontami. Z tego powodu wysokie zabudowy kuchenne są dziś niezwykle popularne. Nie jest to jednak jedyne wyjście z sytuacji. Można też zaplanować kuchnię na planie litery L – w jednym ciągu zastosować wysoką zabudowę, a przy drugim zrezygnować z górnego rzędu szafek. Strefa kuchenna zyskuje przez to więcej optycznej lekkości, a wolną ścianę da się wtedy zagospodarować tapetą czy barwnymi, wzorzystymi płytkami.

Kolejna ważna kwestia to kolorystyka mebli kuchennych. Najbardziej uniwersalna jest biała kuchnia i w inspiracjach na 2021 rok często można spotkać takie rozwiązanie. Biel optycznie powiększa wnętrze i je rozjaśnia – świetnie się więc sprawdza zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Na drugim biegunie sytuują się ciemne, głębokie barwy: granat, szmaragdowa zieleń, antracytowa szarość czy aksamitna czerń. Zabudowa kuchenna oparta na takich kolorach staje się charakterystycznym elementem otwartej strefy dziennej. Przyciąga wzrok i popisowo dekoruje wnętrze. Nie ma też większego ryzyka, że przytłoczy optycznie mieszkanie, zwłaszcza gdy część dzienna jest przestronna.

Na zdjęciu widzimy elektroniczną baterię kuchenną z wyciąganą wylewką KLUDI E-GO
Elektroniczna bateria kuchenna z wyciąganą wylewką KLUDI E-GO
Zdjęcie przedstawia baterię kuchenną KLUDI ZENTA
Bateria kuchenna KLUDI ZENTA
Zdjęcie prezentuje armaturę kuchenną z wyciąganą wylewką KLUDI BINGO STAR XS
Armatura kuchenna z wyciąganą wylewką
KLUDI BINGO STAR XS

Więcej kreatywności

Modna kuchnia 2021 to także rozkwit kreatywności i wychodzenia poza schematy. Zamiast bieli można zdecydować się na pastele, a najlepiej w jednej zabudowie połączyć dwa-trzy dekory frontów meblowych. W trendach dominują też naturalne akcenty. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza rysunki drewna i kamienia. Dodaje to wnętrzom przytulności, a zależnie od wybranych wzorów czy kolorytu dekorów – ponadczasowej elegancji.

Ciekawe inspiracje na 2021 rok stanowią też nieoczywiste barwy sprzętów i pomocników kuchennych. Na przykład bateria zlewozmywakowa niekoniecznie musi być chromowana. Bardzo ciekawie bowiem prezentuje się armatura biała bądź czarna. Ta pierwsza łagodnie wpisuje się w wystrój bez względu na wybraną bazę kolorystyczną, druga zaś może być ożywczych kontrastem. Na tym zresztą nie koniec opcji, bo np. biel może być połączona z lśniącym chromem, jak w baterii KLUDI E-GO. Miękkie, łagodne linie tego modelu stanowią przykład wyrafinowanego minimalizmu, a wszystko wsparte jest pełną funkcjonalnością. KLUDI E-GO to bateria bezdotykowa, tak więc wystarczy prosty ruch dłonią, by uruchomić wypływ wody. Z kolei wyciągana wylewka znacznie zwiększa zasięg baterii – po to by np. napełnić wodą wysokie lub masywne naczynia, które nie mieszczą się w zlewozmywaku.

Twórcze podejście do planowania kuchni stanowi szansę na to, by wykorzystać maksimum możliwości jakie daje dostępny metraż. Inspiracje 2021 w dużej mierze opierają się na analizie potrzeb. Jej wynik zaś można z sukcesem zharmonizować zarówno z aspektem funkcjonalnym, jak i wizualnym.