Nowoczesna łazienka, czyli jaka? Poradnik aranżacyjny

Styl nowoczesny pozwala urządzić wnętrze uporządkowane i harmonijne. Opiera się na prostych formach, minimalizuje elementy dekoracyjne, a eksponuje funkcjonalność wyposażenia. Nowoczesna łazienka stanowi szczególnie dobry przykład tej konwencji, dlatego takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością. Co ważne, stylistyka nowoczesna nie musi być oparta wyłącznie na geometrycznym rygorze. Coraz częściej występuje w wersji łagodnej i przytulnej.

Jeszcze 10-20 lat temu styl nowoczesny kojarzył się z minimalizmem – prostotą form, dyscypliną, skromną paletą barw z dominacją bieli oraz szarości. Z czasem jednak zatęskniliśmy za większą przytulnością, co przełożyło się na ciekawy rozwój stylistyki nowoczesnej. Dzięki temu dzisiejsze nowoczesne łazienki to sporo możliwości aranżacyjnych.

Nowoczesna łazienka od podstaw

Na początek warto poznać główne założenia stylu nowoczesnego we wnętrzach. Przede wszystkim wychodzimy od funkcjonalności i czystych form. Rezygnujemy z elementów wyposażenia wyłącznie o walorach dekoracyjnych. Tę rolę przejmują umiejętnie dobrane płytki, ceramika łazienkowa czy armatura. Kluczowe w nowoczesnej łazience jest znalezienie swoistego balansu pomiędzy estetyką a użytecznością. Współczesne wzornictwo doskonale wyraża te potrzeby. Ponadto eliminacja zbędnych akcentów dekoracyjnych optycznie powiększa wnętrze, co jest szczególnie ważne w małych łazienkach. W uporządkowanym przestrzennie pomieszczeniu z większą przyjemnością dbamy też o higienę czy zażywamy kąpieli. Ten aspekt jest szczególnie ważny, ponieważ współczesne łazienki pełnią coraz częściej funkcję miejsc relaksu.

Zdjęcie przedstawia ścienną baterię umywalkową KLUDI ZENTA SL
Ścienna bateria umywalkowa KLUDI ZENTA SL
Na zdjęciu widać baterię umywalkową ze sterowaniem bocznym KLUDI AMEO
Bateria umywalkowa ze sterowaniem bocznym KLUDI AMEO
Zdjęcie prezentuje trójotworową baterię umywalkową KLUDI PURE&STYLE
Trójotworowa bateria umywalkowa
KLUDI PURE&STYLE

Różne oblicza stylu nowoczesnego

Stylistyka nowoczesna zapewnia wiele opcji ciekawego zaaranżowania łazienki. Miłośnicy minimalizmu mogą postawić na biel i szarość jako barwy wiodące. Śmiało można jednak uzupełnić je o inne kolory – najlepiej łagodne, czyli np. pastelowy błękit, pudrowy róż czy miętową zieleń. W nowoczesnej łazience doskonale prezentują się też wzory drewniane. Najlepiej, jeśli są utrzymane w jasnej tonacji i wyróżniają się łagodnym rysunkiem. Niemniej coraz modniejsze są też dekory wyraziste, które naśladują urok nie tylko drewna ciemnego, lecz także ze śladami upływu czasu i z bogatym usłojeniem. W przypadku nowoczesnej łazienki takie rozwiązanie warto jednak stosować z umiarem – np. wyłącznie na posadzce albo w celu optycznego wydzielenia strefy prysznicowej czy wyróżnienia fragmentu ściany. Nadmiar mocnych wzorów i barw może bowiem zaburzać ład przestrzenny, a to stoi w sprzeczności z nowoczesną estetyką.

Armatura do nowoczesnej łazienki

W nowoczesnej łazience wszystkie elementy wystroju mają równie duże znaczenie. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę m.in. na dobór baterii łazienkowych. Powinny być maksymalnie funkcjonalne i wyróżniać się prostym designem. Dzięki temu spójnie wpiszą się w wystrój nowoczesnej łazienki, w której harmonia wizualna jest bardzo pożądana. Możemy iść przynajmniej dwiema drogami – postawić na modele maksymalnie proste, które niemal wtapiają się w tło, albo takie, które stanowią subtelnie wyróżniający się element aranżacji. Dobry przykład atrakcyjnego wizualnie minimalizmu stanowią baterie KLUDI z linii NOVA FONTE PURISTIC. Przemyślany design, proste kształty oraz świadoma eliminacja wszelkich detali pozwalają cieszyć się precyzją czystych form oraz miękkich linii przy zachowaniu pełnej funkcjonalności. Z kolei armatura z serii KLUDI ZENTA wprowadza do wystroju ciekawe, geometryczne formy – sylwetki baterii stanowią połączenie koła i kwadratu. Modele z tej linii występują w wielu wariantach i pasują do różnych typów umywalek, kabin oraz wanien. Zwracają uwagę swoim designem, a jednocześnie nie zaburzają ładu przestrzennego. Dzięki temu perfekcyjnie odnajdują się w nowoczesnych wnętrzach łazienkowych.