Pomysły na łazienkę – ciekawe rozwiązania i triki projektowe

Współczesne łazienki są na tyle różnorodne pod względem wizualnym i funkcjonalnym, że śmiało można sobie pozwolić na eksperymenty aranżacyjne. We wszystkim jednak należy zachować umiar oraz zadbać o odpowiednie proporcje, a także ład przestrzenny. Jakie pomysły na łazienkę są godne rozważenia? Poniżej kilka dobrych przykładów.

Intrygujące, wyróżniające się akcenty w wystroju łazienki da się wprowadzać za pomocą różnych elementów: materiałów wykończeniowych, ceramiki, armatury, akcesoriów i dekoracji. W trendach pojawia się zaś coraz więcej różnorodnych barw oraz wzorów. Co ważne, za ich pomocą można też optycznie poprawić proporcje pomieszczenia czy nadać mu wyrazisty wydźwięk – wciąż przy tym ściśle powiązany z wysoką funkcjonalnością tak istotną w łazience.

Pomysły na łazienkę z charakterem

Prostym sposobem na efektowny wystrój łazienki jest zastosowanie mocniejszego koloru albo charakterystycznego wzoru. Można o tym pomyśleć już na etapie wybierania materiałów wykończeniowych. Sporo opcji zapewniają płytki ceramiczne. Te najbardziej wzorzyste, inspirowane płytkami marokańskimi, doskonale sprawdzają się na posadzkach. Warto też za ich pomocą wyróżnić jedną ze ścian – np. w strefie kąpielowej, czyli przy wannie lub prysznicu. Należy przy tym pamiętać, że takie płytki nie lubią silnej konkurencji w wystroju, dlatego pozostałe elementy w łazience powinny być stonowane. Innym dobrym pomysłem na łazienkę jest zastosowanie tapety. Współczesne modele są odporne na wilgoć, tak więc nie trzeba się martwić o ich kondycję w miarę upływu czasu. Wzorzysta tapeta może się pojawić np. na ścianie, przy której znajdzie się umywalka z lustrem. Kolejną inspiracją do łazienki jest zastosowanie wodoodpornej farby. W ten sposób można nieco wyjść poza schemat, zgodnie z którym łazienka stanowi domenę przede wszystkim płytek. Bardzo ciekawe efekty zapewnia zresztą łączenie tych dwóch elementów, np. pasa płytek w dolnej części ściany, a powyżej – farby. Godne polecenia są takie barwy, jak granat, zieleń czy odcienie pastelowe (mięta, szałwia, pudrowy róż, rozbielony błękit).

Prysznic kreatywnie

Na zdjęciu widać zestaw podtynkowy na bazie KLUDI BALANCE Black
Armatura KLUDI BALANCE Black
Zdjęcie przedstawia zestaw podtynkowy na bazie KLUDI BALANCE White
Armatura KLUDI BALANCE White
Zdjęcie pokazuje baterię natryskową KLUDI PURE&EASY White
Bateria natryskowa KLUDI PURE&EASY White

Dobrym pomysłem na łazienkę jest zastosowanie kabiny prysznicowej bez brodzika. Zapewnia to znaczny ład przestrzenny, a wnętrze pozbawione jest mocnych optycznie podziałów. Dużą popularnością cieszą się kabiny częściowo otwarte, czyli typu walk-in. Wybór rozwiązań bezbrodzikowych ma też ten atut, że łatwo utrzymać je w czystości. Proste przesłony i elementy konstrukcyjne mogą też pełnić funkcję akcentów dekoracyjnych, zwłaszcza jeśli dobierzemy je spójnie z armaturą i akcesoriami łazienkowymi. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się czarne akcenty, które przyjemnie kontrastują z jasnymi materiałami wykończeniowymi oraz ceramiką. Czarne ramy prysznicowe można więc zestawić z bateriami i panelami prysznicowymi w tym samym kolorze. Świetny przykład stanowi armatura z linii KLUDI BALANCE BLACK. Proste płaszczyzny harmonijnie łączą się w niej z organicznymi zaokrągleniami, a znakiem rozpoznawczym są uchwyty baterii przypominające skrzydło ptaka wzbijającego się do lotu. Kolorystycznym łącznikiem może też być barwa złota albo subtelna biel. Tę ostatnią znajdziemy – obok m.in. czerni – we wspomnianej kolekcji KLUDI BALANCE, ale też np. w KLUDI PURE&EASY WHITE. Dzięki przemyślanemu wzornictwo oraz precyzyjnie poprowadzonym liniom baterie z tej serii świetnie odnajdują się zarówno w nowoczesnym, jak i bardziej klasycznym otoczeniu.

Wanna w centrum uwagi

W polskich domach najczęstszym rozwiązaniem jest wanna zabudowana, często z wykorzystaniem płytek. Tymczasem coraz większą sławę zyskują wanny wolnostojące – zwłaszcza te o modnych, miękkich liniach i opływowych kształtach. Takie modele grają pierwsze skrzypce w wystroju, wprowadzając klimat salonów kąpielowych. Dlatego jeśli metraż łazienki pozwala na taką wannę, warto się na nią zdecydować. Można przy okazji wyjść nieco poza schematy aranżacyjne. Ciekawym pomysłem na łazienkę jest usytuowanie wanny wolnostojącej na wprost wejścia, a umywalki – na bocznej ścianie. Wanna o wyróżniającym się designie zyska lepszą ekspozycję, natomiast jeśli pomieszczenie jest wąskie i długie, lustra w części bocznej optycznie poprawią jego proporcje. Na ścianie za wanną można też sobie pozwolić na charakterystyczny element, taki jak wzorzysta tapeta czy efektowna okładzina ścienna. W przypadku wanny wolnostojącej również armatura staje się ważnym akcentem wizualnym, który może być praktyczną dekoracją. Miłośnicy olśniewającej klasyki powinni zwrócić uwagę na złociste baterie z serii KLUDI 1926, które łączą XIX-wieczne sylwetki z zaawansowaną technologią. Z kolei linia KLUDI AMBIENTA urzeka współczesną, minimalistyczną elegancją. Delikatne, opływowe formy i miękkie, łagodne kontury doskonale wpisują się w wystrój nowoczesnego salonu kąpielowego.