Pomysły na łazienki w bloku – inspiracje i podpowiedzi

Współczesne mieszkania stają się coraz mniejsze, a umiejętne ich zaprojektowanie wymaga nie lada wyobraźni. Jedną z trudniejszych przestrzeni do zagospodarowania stanowią łazienki w bloku. Tu głównym wyzwaniem jest przede wszystkim mała powierzchnia, na której trzeba zaplanować kilka istotnych stref wraz z potrzebnymi sprzętami. Jak z tego wyjść z sukcesem? Oto garść porad i pomysłów.

Biorąc pod uwagę i duże metropolie, i mniejsze ośrodki, można powiedzieć, że większość Polaków mieszka w miastach. A współczesne budownictwo to w dużej mierze bloki i apartamentowce, w których na ograniczonych metrażach należy zaplanować praktyczne wnętrza – niekiedy dla kilkuosobowej rodziny.

Naprzeciw wyzwaniom

Częstym problemem w przypadku łazienek w bloku jest niewielki metraż. Oznacza to konieczność dobrego przemyślenia projektu wnętrza, tak by umiejętnie połączyć aspekty funkcjonalne z estetycznymi. A to niekiedy wymaga podjęcia trudnych decyzji. Pierwsza dotyczy odpowiedzi na pytanie: prysznic czy wanna? Jeśli powierzchnia łazienki w bloku nie pozwala na montaż wygodnej wanny, lepiej zdecydować się na kabinę prysznicową niż np. na za małą wannę. W nowoczesnych wnętrzach łazienkowych świetnie prezentują się kabiny bezbrodzikowe i te typu walk-in. Nie zabierają cennych centymetrów, a ponadto nie przytłaczają optycznie aranżacji. Warto też dobierać inne elementy łazienki odpowiednio do metrażu. Dobre sposoby na oszczędności przestrzenne to m.in. umywalki nablatowe, podwieszane miski WC, a także półki czy regały ścienne.

Na zdjęciu widzimy baterię umywalkową KLUDI ZENTA SL
Bateria umywalkowa KLUDI ZENTA SL
Na fotografii można zobaczyć baterię umywalkową KLUDI BOZZ
Bateria umywalkowa KLUDI BOZZ
Zdjęcie przedstawia baterię umywalkową KLUDI PURE&EASY
Bateria umywalkowa KLUDI PURE&EASY

Łazienki w bloku w wersji mini

Przede wszystkim warto zadbać o to, by łazienka w bloku optycznie wydawała się przestronniejsza. Można to osiągnąć za pomocą luster oraz uniwersalnej bieli, która rozjaśnia pomieszczenie oraz wizualnie dodaje mu więcej centymetrów. Inne polecane barwy to łagodne kremy, beże, chłodne pastele i delikatne szarości. Świetnie sprawdzają się też wzory zaczerpnięte z natury – również w jasnym wybarwieniu (drewno oraz kamień). Ciemne kolory dobrze jest stosować wyłącznie w detalach albo w jednej strefie czy na fragmencie ściany. W małych łazienkach w bloku niekorzystnie mogą wypadać drobne ornamenty.

Kolejną istotną kwestią jest dobrze przemyślana zabudowa. Dotyczy to zarówno mebli do przechowywania, jak i sprzętów oraz elementów instalacyjnych. Szczególnie atrakcyjnie w niewielkich łazienkach w bloku prezentuje się armatura podtynkowa. Doskonały przykład to baterie z kolekcji KLUDI ZENTA SL, których design bazuje na prostych formach koła i kwadratu. Nowoczesne, purystyczne linie oraz uniwersalny blask chromu dodają wnętrzu ponadczasowej elegancji. Ponadto modele z tej linii pasują do wielu konwencji stylistycznych.

Inspiracje łazienkowe w różnych stylach

Mimo że łazienki w bloku bywają niewielkie, nie trzeba wyłącznie ograniczać się do minimalistycznej prostoty. Przemyślana koncepcja wystroju pozwalaja wprowadzić do wnętrza inspiracje z różnorodnych stylów – nawet jeśli chodzi o te, które kojarzą się z większymi przestrzeniami. Dobrym przykładem jest styl industrialny. Można go zaakcentować w niewielkiej łazience w bloku za pomocą płytek z rysunkiem betonu, motywu cegły czy wzoru postarzanego drewna. Do tego zaś idealnie pasują modne baterie z kolekcji KLUDI BOZZ, w których delikatnie poprowadzone linie łączą się z cylindrycznymi kształtami nawiązującymi do konwencji industrialnej.

A może odrobina kontrastu? Tu kluczową rolę odgrywają umiejętnie dobrane detale kolorystyczne. Jasną bazę można przełamać kolorowymi akcentami albo też postawić na połyskujące elementy. Świetną propozycją są tu chociażby baterie z serii KLUDI PURE&EASY, których minimalistyczna finezja doskonale sprawdza się w małych łazienkach w bloku.