Projektowanie łazienki – najważniejsze zasady i porady aranżacyjne

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym aspekty funkcjonalne odgrywają szczególnie ważną rolę. Najlepiej też, gdy idą w parze z ładem przestrzennym oraz spójnością stylistyczną. W związku z tym projektowanie łazienki stanowi spore wyzwanie, ale jeśli weźmie się pod uwagę kilka prostych zasad, z trudnego zadania można wyjść z wielkim sukcesem.

Dyscyplina projektowa dotyczy zwłaszcza małej łazienki, w której niekiedy należy iść na kompromisy. Czasem więc musimy zrezygnować z wanny na rzecz prysznica, a także umiejętnie zaplanować miejsca do przechowywania. Kluczowe są również funkcjonalne oświetlenie oraz zabiegi optyczne, które zapewniają efekt otwartej przestrzeni nawet w niedużym pomieszczeniu.

Ergonomia i ważne odległości w projekcie łazienki

Podstawowa kwestia w dobrym projekcie łazienki to odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami oraz zapewnienie wygodnego miejsca do korzystania z nich. Przy projektowaniu łazienki trzeba więc pamiętać, by przed umywalką i wanną znajdowała się odpowiednio wolna przestrzeń. Jeśli decydujemy się na kabinę prysznicową z otwieranymi drzwiami, nie powinny one nachodzić na szafki czy drzwi wejściowe. Warto też pamiętać o montowaniu wyposażenia na optymalnej wysokości, oczywiście zależnie od wzrostu i preferencji użytkowników.

Projektowanie łazienki a spójność stylistyczna

Wybór jednego stylu aranżacyjnego to gwarancja estetycznej, uporządkowanej aranżacji. Współczesne łazienki stanowią domenę głównie stylu nowoczesnego i skandynawskiego. W obu przypadkach ważną rolę odgrywają stonowane kolory. Stylistyka nowoczesna bardzo często idzie w stronę minimalizmu. W projekcie łazienki możemy więc postawić na proste formy i wzory oraz jeden kolor wiodący (biel albo szarość), który warto urozmaicić np. czarnymi i srebrzystymi detalami.  W konwencji skandynawskiej świetnie za to sprawdzają się naturalne akcenty. Najłatwiej je wprowadzić za pomocą dekorów drewnianych. Nie zaburzają one harmonii wystroju, a dodatkowo dodają wnętrzu przytulności.

Jeśli łazienka jest nieco większa, możemy śmiało wprowadzić wyróżniający się akcent, taki jak tapeta wodoodporna na wybranej ścianie (za umywalką czy wanną). Kolejny dobry pomysł to wzorzyste płytki na fragmencie ściany. Za ich pomocą można też optycznie wydzielić jedną ze stref łazienkowych, jeśli ułożymy je w części prysznicowej, nad wanną bądź sedesem. Sporą popularnością cieszą się również efektowne, wzorzyste płytki podłogowe. Warto jedynie pamiętać, że nie lubią one konkurencji w wystroju, dlatego reszta materiałów wykończeniowych musi być jak najbardziej stonowana.

Na zdjęciu widać łazienkę wyposażoną w armaturę KLUDI PURE&EASY
Armatura łazienkowa serii KLUDI PURE&EASY
Zdjęcie przedstawia łazienkę wyposażoną w kolekcję KLUDI E2
Armatura łazienkowa serii KLUDI E2
Zdjęcie przedstawia baterie umywalkowe serii KLUDI ZENTA SL
Baterie umywalkowe serii KLUDI ZENTA SL

Triki optyczne w projekcie małej łazienki

Projektowanie łazienki stanowi największy wyzwanie w przypadku niedużych pomieszczeń. Poza uwzględnieniem zaleceń ergonomicznych odnośnie do optymalnych odległości warto też zastosować sprytne triki, które optycznie powiększą wnętrze. Podstawą są jasne kolory – zwłaszcza biel, chłodne pastele, łagodna szarość, delikatny beż. Efekt otwartej przestrzeni spotęgują materiały połyskujące, które dobrze odbijają światło. Świetnie sprawdzają się także duże lustra – najlepszy sposób na optycznie powiększenie wnętrza. W projekcie małej łazienki trzeba też pamiętać o właściwym oświetleniu. Jedna lampa górna nie będzie wystarczająca – należy ją uzupełnić o oświetlenie punktowe i przede wszystkim oświetlenie przy lustrze. W małej łazience warto też zabudować jak najwięcej elementów. Miejsce do przechowywania dobrze jest zorganizować pod umywalką oraz we wspomnianych zabudowach.

Wybór armatury – dwa scenariusze

Podczas projektowania łazienki należy pamiętać o wyborze odpowiedniej armatury. Można tu iść dwiema drogami. Pierwsza to minimalistyczne baterie, które neutralnie wpiszą się w wystrój, druga zaś – wyróżniające się akcenty.

Baterie z serii KLUDI NOVA FONTE PURISTIC stanowią najlepsze wcielenie minimalizmu. Purystyczny design idzie w nich w parze ze świadomą eliminacją wszelkich detali oraz subtelnością linii i form. Dzięki temu spójnie wpisują się w wystrój, zapewniając ład przestrzenny przy zachowaniu dyscypliny w duchu nowoczesnej elegancji. Efekt minimalistycznej harmonii pozwalają również osiągnąć modele z linii KLUDI BALANCE. Duże poziome płaszczyzny miękko łączą się w nich z organicznymi zaokrągleniami.

Jeśli armatura ma być wyróżniającym się akcentem, podczas projektowania łazienki warto zainteresować się np. modelami o wyrazistszych kolorach. Dla miłośników klasycznej elegancji świetny wybór stanowią złociste baterie z serii KLUDI ADLON. Ich XIX-wieczne sylwetki doskonale łączą się z nowoczesną technologią. Dopracowane do perfekcji pozłacane wykończenia mają przy tym znakomite walory dekoracyjne. Inną opcją są bardzo dziś popularne czarne baterie, takie jak np. te z linii KLUDI BOZZ BLACK. Ponieważ wyróżniają się prostymi, cylindrycznymi formami, czarna barwa nie przytłacza optycznie wnętrza, lecz je urozmaica.

Wybrany kolor baterii dobrze jest powtórzyć w wystroju na innych elementach, takich jak ramy kabiny prysznicowej, uchwyty, haczyki i różne akcesoria łazienkowe. W ten sposób wnętrze zyska większą spójność, co jest efektem bardzo pożądanym.