Remonty łazienki, czyli jak z sukcesem wprowadzać zmiany?

Odświeżenie mieszkania czy domu to przedsięwzięcie, które należy przeprowadzić co jakiś czas. Remonty łazienki są tu zwykle najbardziej skomplikowane, bo wymagają kompleksowego podejścia – od instalacji przez materiały wykończeniowe po sprzęty, meble i akcesoria. Jak wyjść zwycięsko z takiej wnętrzarskiej batalii? Kluczowe jest umiejętne połączenie aspektów funkcjonalnych z estetycznymi.

Higiena, pielęgnacja urody, relaks – łazienka realizuje wiele istotnych zadań, dlatego powinna być tak urządzona, by wszystko przebiegało sprawnie i przyjemnie. Zanim jednak pomyślimy o wystroju, powinniśmy najpierw dobrze zaplanować projekt wnętrza. Remonty łazienki stanowią tu świetną okazję, by wyeliminować ewentualne mankamenty.

Odległości i wolna przestrzeń

Niewygodne poruszanie się w strefie prysznica i umywalki, a może potykanie się o sprzęty podczas otwierania szafek? Takie problemy potrafią skutecznie uprzykrzyć codzienne życie. Dlatego remont łazienki może być jak najbardziej korzystny, jeśli weźmiemy pod uwagę istotne, wskazane odległości, a także zapewnimy właściwą przestrzeń przy kluczowych strefach. Jak to wygląda w praktyce? Przykładowo przed umywalką potrzeba przynajmniej 100x70 cm wolnego miejsca, a przed wanną już nieco więcej – ok. 120x100 cm. Z kolei minimalna odległość sedesu od umywalki to 20-30 cm (warto jednak rozważyć większą odległość). Dokładne informacje na temat rekomendowanych odstępów pomiędzy sprzętami łazienkowymi są zawarte w normie PN-88/B-01058.

Jeśli remont łazienki nie obejmuje gruntownej przebudowy pomieszczenia, warto szukać prostszych dróg, by „uwolnić” nieco przestrzeni. Dużą umywalkę nakładaną na szafkę można chociażby zamienić na mniejszy model nablatowy, a baterię zamontować na ścianie, korzystając z kompaktowego modelu podtynkowego – np. z serii KLUDI BOZZ. To armatura wyróżniająca się minimalistyczną prostotą, która łączy subtelne, miękkie linie z elegancką, ponadczasową formą.

na zdjęciu widzimy armaturę podtynkową wannowo-natryskową serii KLUDI BOZZ
Armatura podtynkowa wannowo-natryskowa serii KLUDI BOZZ

Zdjęcie przedstawia baterię natryskową z serii KLUDI BALANCE BLACK
Bateria natryskowa serii KLUDI BALANCE BLACK

Zdjęcie prezentuje baterię natryskową serii KLUDI BOZZ
Bateria natryskowa serii KLUDI BOZZ

Remonty łazienki na skróty

Wiele zależy od tego, jaki zakres prac obejmują remonty łazienki. Jeśli chodzi o gruntowną wymianę instalacji, sprzętów i materiałów wykończeniowych, można urządzić całkowicie nowe wnętrze. Co jednak w sytuacji, gdy potrzebny jest remont szybki i niedrogi? Wtedy należy szukać prostych rozwiązań, które przyniosą pożądane efekty. Płytki ceramiczne wydają się już passé? Niekoniecznie trzeba je skuwać i wymieniać – dostępne są chociażby solidne farby, które można nanosić bezpośrednio na płytki zarówno ścienne, jak i podłogowe. Z kolei by wprowadzić do wnętrza więcej świeżości i lekkości, można też pomyśleć o zamianie klasycznej kabiny prysznicowej na model typu walk-in i bezbrodzikowy. Świetne efekty przynosi także wymiana wysłużonej armatury na nowoczesne modele. Blask chromu czy aksamitna czerń we współczesnym wydaniu wprowadzają do wystroju wysublimowany akcent, który harmonijnie wpisuje się we wnętrze. Doskonałym przykładem są baterie z serii KLUDI BALANCE, których oryginalny uchwyt sprawia wrażenie, jakby unosił się w powietrzu.

Detale mające znaczenie

Sposób na świeży, nowoczesny wystrój łazienki po remoncie? Proste formy, miękkie linie, przemyślana kolorystyka – biel, szarość, pastele, łagodne wzory drewna i kamienia. W ten sposób powstaje uniwersalna baza, którą można ciekawie rozwijać za pomocą detali. W tej roli również doskonale odnajduje się ciekawie zaprojektowana armatura. Łazienka z szykownymi akcentami w klasycznym duchu? Tu świetną propozycję stanowi armatura z serii KLUDI ADLON. Odwołujące się do XIX-wieku formy stanowią ukłon w stronę przeszłości, a jednocześnie zapewniają najwyższy poziom nowoczesnej funkcjonalności. Dopracowane do perfekcji i pełne finezji pozłacane wykończenia zjawiskowo dekorują wnętrze. Warto ten efekt podkreślić za pomocą pasujących akcesoriów –uchwytów na ręczniki, czy też pojemników na podręczne drobiazgi i kosmetyki. Wymiana tych elementów stanowi zresztą dobrą drogę do remontu łazienki w formie błyskawicznej metamorfozy wnętrza.