Strefa zmywania w małej kuchni – jak ją urządzić?

Aranżacja małej kuchni zawsze stanowi duże wyzwanie. Ograniczony metraż należy tak zagospodarować, by kuchnia spełniała wszystkie oczekiwania – była funkcjonalna, ergonomiczna i estetyczna. Jednym z ważniejszych miejsc w takiej przestrzeni jest strefa zmywania, inaczej przygotowania. Jak ją dobrze zaplanować? Oto najważniejsze porady i wskazówki.

Zlewozmywak i bateria – dwa niepozorne elementy, które odgrywają bardzo ważną rolę w każdej kuchni. To, na jakie modele się zdecydować, zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb. Trzeba wziąć pod uwagę m.in. plan zabudowy, a także to, czy w pomieszczeniu znajduje się zmywarka.

Trójkąt roboczy w kuchni

Urządzanie kuchni warto zacząć od dobrego planu. Poszczególne sprzęty, czyli lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza, powinny być tak rozmieszczone, aby tworzyły wierzchołki trójkąta. Takie rozwiązanie nie jest oczywiście możliwe w przypadku zabudowy jednorzędowej. Wtedy liczy się kolejność sprzętów. Najlepiej, gdy najbliżej wejścia jest lodówka, dalej zlew, a na końcu płyta grzewcza. W miarę możliwości pomiędzy tymi wymienionymi sprzętami powinny się znaleźć blaty robocze. Architekci wnętrz zalecają również, żeby wnęka kuchenna miała powierzchnię minimum 5-6 mkw., wyodrębniona kuchnia – 8-10 mkw., a połączona z jadalnią – 12-14 mkw.

Zlewozmywak do małej kuchni

Wybierając zlewozmywak do małej kuchni, warto wykazać się odrobiną sprytu. Pamiętajmy również, że mniejszy zlew niekoniecznie oznacza gorszą ergonomię. Na początek należy się zastanowić, w którym miejscu się on znajdzie oraz jaką powierzchnię w ciągu roboczym mamy do dyspozycji. Formy i wymiary zlewozmywaków są bardzo zróżnicowane, dlatego nie ma problemu z dopasowaniem ich do danej kuchni. Najmniej miejsca zajmują zlewozmywaki okrągłe i kwadratowe. Te pierwsze są dość wygodne na co dzień, a co ważne, zostawiają wokół siebie cenne centymetry na blacie. Kolejna kwestia to liczba komór – lepszy będzie zlew jedno- czy dwukomorowy? Tu również dużo zależy od dostępnej przestrzeni, ale głównie tego, czy decydujemy się na zmywarkę. Jeśli tak, możemy śmiało postawić na zlewozmywak jednokomorowy. W sytuacji, gdy w kuchni nie ma zmywarki, można też zdecydować się na wariant pośredni, czyli zlewozmywak półtorakomorowy. Półkomory z niezależnym odpływem świetnie sprawdzają się np. podczas płukania warzyw, czy w roli ociekacza.

Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce, dobrze jest zdecydować się na zlew o nietypowym kształcie, a także na model wielofunkcyjny. W niektórych zlewach znajdują się mocowane koszyki, które pełnią funkcję ociekacza. Ciekawym rozwiązaniem są również modele z nakładkami. Jeśli komora nie jest używana, można ją zasłonić i w ten sposób udaje się wydłużyć blat roboczy. A może zlewozmywak narożny? To kolejna sprytna opcja, która pozwala w pełni zagospodarować trudny aranżacyjnie kąt. Warto także pamiętać, że zlewozmywaki wpuszczane w blat zajmują około 5 cm więcej niż ich podwieszane odpowiedniki.

Na zdjęciu zaprezentowano baterię kuchenną KLUDI L-INE
Bateria kuchenna KLUDI L-INE
W kuchni zastosowano baterię kuchenną z wyciąganą wylewką z serii KLUDI BINGO STAR
Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką
KLUDI BINGO STAR
Zdjęcie pokazuje armaturę kuchenną KLUDI TRENDO w wersji kolorystycznej stal szlachetna
Bateria kuchenna KLUDI TRENDO,
powierzchnia stal szlachetna

Jaka bateria kuchenna?

Zlewozmywak tworzy nierozdzielny duet z baterią kuchenną, dlatego obydwa elementy wyposażenia powinny być do siebie perfekcyjnie dopasowane. Najprostsza zasada? Do małego zlewu starajmy się dobierać niedużą baterię i w miarę możliwości lekką optycznie. Jej zasięg możemy znacznie wydłużyć, jeśli jest wyposażona w wyciąganą wylewkę. Wybór baterii kuchennej jest też w zasadzie ograniczony do modeli stojących (ścienne są już bowiem rzadkością).

Podobnie jak w przypadku zlewozmywaków, również baterie kuchenne wyposażone są w takie funkcje i rozwiązania, które świetnie sprawdzają się w małym pomieszczeniu. Dobry przykład stanowią nieduże baterie z wyciąganą wylewką. Na przykład KLUDI oferuje najmniejsze na świecie wylewki o średnicy 24 mm, w których dodatkowo można ustawić dwa rodzaje strumienia wody – silniejszy i delikatniejszy (natrysk – idealny np. do płukania warzyw). Z kolei wąż natrysku może być wyciągnięty na długość do 40 cm, co znacznie zwiększa zasięg strumienia wody i ułatwia codzienną pracę. Rozwiązania te są dostępne w niemal wszystkich seriach kuchennych KLUDI.

Na zdjęciu przedstawiona jest wyciągana wylewka baterii KLUDI BINGO STAR
Wyciągana wylewka KLUDI BINGO STAR
Na zdjęciu przedstawiona jest wyciągana wylewka KLUDI BINGO STAR
z przełącznikiem natrysk/strumień
Wyciągana wylewka KLUDI BINGO STAR
z przełącznikiem natrysk/strumień
Na zdjęciu przedstawiona jest wyciągana wylewka KLUDI BINGO STAR
z przełącznikiem natrysk/strumień
Wyciągana wylewka KLUDI BINGO STAR
z przełącznikiem natrysk/strumień

A może zlewozmywak pod oknem? Niektórzy marzą o takim rozwiązaniu, dla innych zaś może być koniecznością ze względu na układ zabudowy w kuchni. W takich warunkach montaż zarówno zlewozmywaka, jak i baterii wymaga specyficznych rozwiązań – tak, by nic nie blokowało okna, jeśli chcemy je otworzyć. Tu świetnie się sprawdza nierzucające się w oczy złącze Bajonett KLUDI. Wystarczy chwila, by wyciągnąć baterię z cokołu, odłożyć ją na bok i dzięki temu bez trudu otworzyć lub zamknąć okno. Złącze dostępne jest w seriach KLUDI MX, KLUDI L-INE, KLUDI BINGO STAR, KLUDI TRENDO, KLUDI OBJEKTA i KLUDI SCOPE.

Dodatkową oszczędność miejsca w kuchni zapewniają też rozwiązania kompaktowe i wielofunkcyjne. Firma KLUDI jest pierwszym producentem baterii kuchennych, który wprowadził na rynek przyłącze Multi. Pozwala ono dowolnie sterować dopływem wody między różnymi urządzeniami stosowanymi w kuchni (np. zmywarką i pralką). Dla większego bezpieczeństwa dopływ wody jest otwierany i zamykany osobnym zaworem. Nie trzeba więc schylać się w celu zamknięcia zaworu lub martwić o jego odłączenie podczas nieobecności w domu.

Zdjęcie prezentuje baterię kuchenną KLUDI MX do montażu pod oknem
Bateria kuchenna KLUDI MX
do montażu pod oknem
Na zdjęciu jest zaprezentowana bateria kuchenna KLUDI TRENDO z wyciąganą rączką natrysku i przełącznikiem strumienia
Bateria kuchenna KLUDI TRENDO z wyciąganą rączką natrysku i przełącznikiem strumienia
Zdjęcie pokazuje baterię kuchenną KLUDI L-INE z wyciąganą wylewką teleskopową z prowadzeniem poziomym
Bateria kuchenna KLUDI L-INE z wyciąganą wylewką teleskopową z prowadzeniem poziomym

Subtelnie lub odważnie

Jeśli chodzi o design baterii do małej kuchni, mamy co najmniej dwie drogi – postawić na minimalizm bądź bardziej wyraziste, przyciągające wzrok rozwiązania. Przykład uniwersalnego minimalizmu stanowi bateria kuchenna KLUDI MX z lekkim optycznie uchwytem kabłąkowym, która ma wszystko to, co potrzebne do pracy w nowoczesnej kuchni. Dzięki eleganckiej, wysmakowanej formie doskonale sprawdza się w każdym wystroju bez względu na stylistykę pomieszczenia. Dostępna jest również w wariancie z wyciąganą rączką natrysku oraz w intrygującej odsłonie kolorystycznej – mocca. Z kolei efektowna bateria KLUDI BINGO STAR z wyciąganą wylewką urzeka organicznymi akcentami, które powstały z inspiracji naturalną siłą wody. Jej miękkie linie i smukła sylwetka dodają lekkości wnętrzu – tak ważnej w przypadku niedużych przestrzeni.

Miłośnicy odważniejszego designu powinni zaś zwrócić uwagę na serię baterii KLUDI L-INE S. Zdecydowane linie korpusu i wylewki wyróżniają się w wystroju kuchni, a także w pełni wpisują się we współczesne gusty estetyczne. Baterie z tej serii nie zajmują dużo miejsca, a wysoko umieszczone wylewki pozostawiają komfortową przestrzeń przy zlewozmywaku. Warto też zainteresować się ich wariantami w bieli bądź czerni, które zapewniają ożywczy akcent kolorystyczny, ciekawie kontrastując z elementami chromowanymi.