Trendy łazienkowe 2020. Sprawdź, co będzie modne

Łazienka nie jest już jedynie miejscem, w którym wykonujemy codzienne zabiegi pielęgnacyjne. Coraz częściej staje się również strefą relaksu, a dzięki wyjątkowemu wyglądowi sprzyja ukojeniu zmysłów. Co pojawi się nowego w łazienkach? Które trendy zostaną utrzymane z poprzednich lat?

Trendy w łazienkach nie zmieniają się diametralnie z roku na rok, są jedynie doprecyzowywane, rozszerzane o nowe elementy. Dzięki temu nie ma konieczności przeprowadzania remontu w każdym sezonie, żeby być na czasie i nadążyć za aktualną modą. Z pewnością można wskazać dominujący kierunek, w jakim zmierza świat wyposażenia wnętrz – stawiamy na naturę, ekologię. Ale mamy też wielki powrót terazzo, inaczej nazywanego lastryko, wykonanego z dekoracyjnego kruszywa – to wyraźne nawiązanie do przeszłości.

Kolory i wzory

Kolory możemy podzielić na kilka grup. W najbliższym czasie modne będą łazienki w czerni– intensywnej, wręcz dominującej – czarne baterie prysznicowe, umywalkowe (Kludi Balance, Kludi Balance Black&White). W monochromatycznej wersji czerń polecana jest do dużych wnętrz. Co nie znaczy, że nie możemy zastosować jej też w małej łazience – tutaj możemy wprowadzić ją w formie akcentu lub kontrastu z bielą. Ponadto, czerń wymaga zastosowania dodatkowych elementów rozjaśniających całość, takich jak na przykład białe kafelki w wersji z połyskiem, beton architektoniczny, jasne dodatki, duże lustra i dobrze rozmieszczone oświetlenie.

Na zdjęciu armatura do łazienki z serii KLUDI BALANCE
KLUDI BALANCE BLACK
Zdjęcie przedstawia serie KLUDI BALANCE armatury łazienkowej
KLUDI BALANCE WHITE
Na zdjęciu przedstawiono armaturę łazienkową z serii KLUDI PURE&EASY
KLUDI PURE&EASY WHITE

Naturalną przeciwwagą dla czerni jest oczywiście biel. Kolor ten stosowany jest w łazience od wielu lat – to klasyczna i uniwersalna aranżacja, sprawdzająca się w stylu minimalistycznym. Monochromatyczna biel kojarzy się z czystością, świeżością, elegancją ichłodem. Ten kolor swobodnie łączy się z innymi barwami. Tutaj możemy bawić się fakturami płytek - nadal popularne są te w wersji 3D, które pięknie odbijają światło, optycznie powiększając przestrzeń. Biel to idealne rozwiązanie do małych łazienek.

W tym sezonie w łazience oprócz dotychczasowej bieli i czerni będą królowały także inne kolory, często intensywne. Producenci ceramiki łazienkowej oferują wanny i umywalki właśnie w takich barwach. Daje to ogromne możliwości aranżacyjne tworzenia kompletnych i całkowicie spójnych koncepcji, ponieważ kolor nie pojawia się już tylko na płytkach. Biel połączona z czernią zostaje przełamana intensywną barwą żółci. Zestawia się ją z brązem, zielenią i nasyconą czerwienią. Tak powstają nowoczesne aranżacje, w których ten trzeci kolor wysuwa się na prowadzenie i skupia na sobie całą uwagę.

Utrzymujący się dotąd trend czerpiący inspiracje z natury będzie kontynuowany również w kolejnych miesiącach. To świetne miejsce na kolory pochodzące z natury – piękna butelkowa zieleń, błękit nieba, słonecznikowy żółty, metalizujące złoto, odcienie miedzi i miedzianej zieleni, chłodna mięta, soczysta brzoskwinia, pudrowy róż. Oczywiście kolory tutaj łączą się z naturalnymi materiałami – z drewnem, wikliną, kamieniem. Pojawiają się również wzory florystyczne – na płytkach, na tapecie. Całość warto uzupełnić świeżymi roślinami, dedykowanymi pomieszczeniom o podwyższonej wilgotności. Ciekawą propozycją są ogrody wertykalne – za szklanym panelem umieszczane są roślinny, np. mech. Daje to niesamowite poczucie łączności z naturą. Całość subtelnie zostaje połączona z armaturą łazienkową w stylu organicznym, w której kąty proste zostały zastąpione opływowymi, lekkimi liniami (Kludi Ambienta, Kludi Fizz).

Zdjęcie kranu łazienkowego KLUDI AMBIENTA
KLUDI AMBIENTA
Na zdjęciu bateria do łazienki z serii KLUDI AMEO
KLUDI AMEO
Zdjęcie przedstawia armaturę do łazienki KLUDI BALANCE
KLUDI BALANCE WHITE

Małe i duże

W łazience zmienia się również rola płytek – oprócz swej roli funkcjonalnej, zyskują coraz większe znaczenie dekoracyjne – tworzone są z nich dzieła sztuki, które wyglądają jak obrazy znanych malarzy.

Podobnie rzecz się ma z mozaiką. Odchodzimy od tych dobrze znanych „małych kwadracików”, zastępując je patchworkowymi i silnie zgeometryzowanymi kształtami: heksagonami, trójkątami, rombami, trapezami i jodełkami. Pojawiają się elementy przypominające stare piece kaflowe i płytki imitujące luksfery. Mozaiki to wspaniały detal, który nadaje kierunek całej aranżacji. Zdobimy nią fragmenty ścian, np. w kabinie prysznicowej – pozwala to na podzielenie łazienki na wizualne strefy. Ciekawie prezentują się również elementy mozaiki zastosowane wokół lustra, zastępując ramę, a także wokół szuflad.

Nadal modne są płytki wielkoformatowe – wprost idealne do łazienek w nowoczesnym stylu. Bezfugowe połączenia tworzą jednolitą i harmonijną powierzchnię, optycznie powiększając przestrzeń. Dużą popularnością cieszą się płytki przypominające wyglądem beton, drewno, kamień i surowy cement.

Zredukowany design i automatyka

W nowych trendach łazienkowych na pierwszy plan wysuwa się oszczędność formy i automatyzacja. Ceramika łazienkowa charakteryzuje się zredukowanym designem. Modne są bezrantowe miski WC, zaskakujące swoją prostotą, a jednocześnie będące niezwykle higienicznym rozwiązaniem. Ponadto, stelaże podtynkowe całkowicie zlicowane są z linią płytek, a ich przyciski wyróżniają się geometrycznym wzornictwem. Z jednej strony mogą być całkowicie spójne z aranżacją, z drugiej zaś - występują jako kontrast na tle ściany. W łazience podkreśla się istotę higieny na najwyższym poziomie uzyskaną dzięki rozwiązaniom bezdotykowym.

Automatyzacja wkracza do łazienki pełną parą. Elektronicznie sterowane baterie łazienkowe nie są już spotykane jedynie w centrach handlowych. Nowoczesne technologie zastosowane w armaturze łazienkowej pozwalają na automatyczne uruchamianie, a następnie wyłączanie strumienia wody za pomocą czujnika wykrywającego ruch dłoni. Co więcej - zapewniają nawet o 50% niższe zużycie wody. Taką właśnie technologię zastosowano w baterii łazienkowej Kludi Zenta E.

Na zdjęciu przedstawiono kran do łazienki z serii KLUDI BALANCE
KLUDI BALANCE WHITE E
Zdjęcie baterii łazienkowych z serii ZENTA producenta armatury KLUDI
KLUDI ZENTA E
Na zdjęciu bateria do łazienki KLUDI ZENTA
KLUDI ZENTA E