Wygodny prysznic w małej łazience – jak zaplanować strefę kąpielową?

Urządzanie małej łazienki zawsze stanowi duże wyzwanie. Ze względu na ograniczony metraż często jedynym rozwiązaniem jest prysznic zamiast wanny. Na szczęście nawet na niewielkiej powierzchni nie musimy rezygnować z wygody. Wystarczy jedynie zaplanować strefę kąpielową zgodnie z zasadami ergonomii, a także zadbać o odpowiednie wyposażenie – w tym właściwą armaturę.

Pierwszym krokiem w przypadku prysznica w małej łazience jest wybór odpowiedniej kabiny. Wygoda użytkowania powinna iść w parze z atrakcyjnym designem. Wskazane są rozwiązania, które zapewnią efekt lekkości i optycznie powiększą wnętrze. Dobrym kierunkiem jest minimalizm – stawiamy na prostotę i staramy się ukryć lub zamaskować jak najwięcej elementów. Dzięki temu mała łazienka będzie prezentowała się bardzo estetycznie.

Kabina prysznicowa do małej łazienki

Najpierw należy wybrać miejsce, w którym umieścimy strefę prysznicową. W przypadku małych wnętrz warto zdecydować się na narożnik – w ten sposób maksymalnie wykorzystamy dostępny metraż. Doskonałą opcją jest kabina narożna półokrągła, która jeszcze bardziej pozwoli  zaoszczędzić cenne centymetry. Przed podjęciem decyzji zakupowych trzeba pamiętać o podstawowych zasadach ergonomii, jeśli chodzi o kabinę prysznicową. Jej optymalne wymiary to przynajmniej 90x90 cm. Baterię montuje się na wysokości 110-130 cm, a deszczownicę – 200-220 cm od podłogi (lub dna brodzika, gdy jest stosowany).

Świetną propozycją do małej łazienki są kabiny prysznicowe bezbrodzikowe. W wersji najbardziej minimalistycznej składają się jedynie z transparentnych przesłon zamkniętych w prostych ramach. Takie rozwiązanie dodaje wnętrzu lekkości, poza tym ma wiele zalet praktycznych – np. jest łatwe w czyszczeniu. Prysznic bez brodzika doceniany jest także przez seniorów. Warto pamiętać o coraz popularniejszych kabinach typu walk-in, które znakomicie prezentują się w małych łazienkach.

Na zdjęciu widzimy termostat podtynkowy z rączką natrysku i głowicą górną
Termostat podtynkowy KLUDI BALANCE
z rączką natrysku i głowicą górną

Zdjęcie przedstawia armaturę podtynkową KLUDI BALANCE 
z zestawem natryskowym
Armatura podtynkowa KLUDI BALANCE
z zestawem natryskowym
Na zdjęciu przedstawiony jest termostat podtynkowy KLUDI BALANCE White z zestawem natryskowym i głowicą górną
Termostat podtynkowy KLUDI BALANCE White
z zestawem natryskowym i głowicą górną

Praktyczna i estetyczna armatura prysznicowa

Podobnie jak w przypadku samej kabiny warto rozważyć jak najprostsze rozwiązanie – a więc minimalistyczne. Szczególnie polecane są instalacje podtynkowe. Po pierwsze, mało elementów pozostaje na widoku, co zapewnia ład przestrzenny i optycznie powiększa wnętrze. Po drugie, zwłaszcza jeśli kabina jest niewielka, ukryte części nie przeszkadzają podczas kąpieli i umożliwiają swobodne ruchy.

W ofercie KLUDI znajdują się funkcjonalne rozwiązania podtynkowe do kabiny: baterie podtynkowe z termostatem, zestawem natryskowym, rączką natryskową, deszczownicą czy dyszami bocznymi w różnych konfiguracjach. Deszczownica o tyle jest godna zainteresowania, że montuje się ją nad strefą, w której się poruszamy pod prysznicem, a przy tym zapewnia szeroki, rozproszony strumień wody.

Warto zwrócić uwagę na armaturę z linii, których design wyróżnia się minimalistyczną wrażliwością w duecie z subtelną elegancją. Dzięki temu gwarantują pełną wygodę oraz przyjemnie wtapiają się w tło – bez względu na wybrany styl aranżacyjny. W bateriach i zestawach natryskowych z linii BALANCE poziome płaszczyzny harmonijnie łączą się z organicznymi zaokrągleniami – w zgodzie ze stylistyką soft puryzm. AMBIENTA z kolei to monolityczne kształty o delikatnych powierzchniach oraz łagodnych konturach. Inna interesująca propozycja to np. seria BOZZ, w której formy zostały zredukowane do niezbędnego minimum.