Wyspa kuchenna estetyczna i funkcjonalna

Otwarta strefa dzienna stanowi coraz popularniejsze rozwiązanie w polskich wnętrzach. Wymaga ono jednak dobrego podziału na przestrzenie funkcjonalne – zwłaszcza kuchenną oraz salonową. Dobrym pomysłem na ich estetyczne odseparowanie jest wyspa kuchenna, która jednocześnie może pełnić funkcję barku albo stołu jadalnianego. Co więcej, świetnie sprawdza się zarówno w mieszkaniach nowoczesnych, jak i klasycznych.

Wyspa kuchenna to nic innego jak wolnostojąca zabudowa, która może pełnić różne funkcje. Najczęściej planuje się na niej blat roboczy oraz miejsce do jedzenia. Niemniej możliwości jest znacznie więcej – pomieści też zlewozmywak czy płytę grzewczą zlicowaną z blatem. Warto pamiętać, że wyspa nieco zmienia sposób funkcjonowania w kuchni. Podczas pracy znajdujemy się przodem do osób obecnych w części salonowej. Oprócz tego dostępna jest z wielu stron, dlatego umożliwia swobodne działanie kilku osobom naraz (co może być trudne w przypadku zabudowy jednorzędowej). Aby wyspa kuchenna była jednocześnie estetyczna i funkcjonalna, warto poświęcić nieco uwagi jej dobremu zaplanowaniu.

Wymiary i odstępy

Przyjmuje się, że minimalne wymiary wyspy kuchennej to około 120x100 cm. Oczywiście sporo zależy od tego, jakie konkretnie funkcje ma ona pełnić w danym wnętrzu. Należy też pamiętać o odpowiedniej przestrzeni pomiędzy wyspą a innymi elementami strefy dziennej. Na swobodną pracę, schylanie się, by wyciągnąć naczynia, czy wygodne przemieszczenia się powinniśmy przeznaczyć minimum 90-100 cm odstępu z każdej strony. Wyspa kuchenna może być też dwupoziomowa – np. kiedy część jadalniana od strony salonu wyróżniona jest blatem na nieco innej wysokości.

Sprzęty na wyspie kuchennej

Zabudowa wyspowa umożliwia sprytne rozmieszczenie sprzętów kuchennych, a także towarzyszących im instalacji, które najłatwiej doprowadzić pod posadzką. Największym wyzwaniem jest zamontowanie zmywarki, ponieważ jej przewody mają dość dużą średnicę w porównaniu do innych (gazowych czy elektrycznych). Jeśli decydujemy się umieścić na wyspie płytę grzewczą, powinniśmy także zaplanować towarzyszący jej okap kuchenny. Sporą oszczędność miejsca zapewnia ten zintegrowany z płytą, czyli wysuwany z blatu. Inna opcja to okap nad wyspą kuchenną – może jednocześnie pełnić funkcję lampy i być designerskim, wyróżniającym się akcentem w otwartej strefie dziennej. Kluczowe jest też oczywiście odpowiednie oświetlenie wyspy kuchennej. Intensywne, skupione światło powinno być umieszczone nad blatem roboczym. W przypadku części jadalnianej można sobie pozwolić na oświetlenie dekoracyjne.

Zdjęcie pokazuje piękną baterię kuchenną KLUDI BINGO STAR XS

Bateria kuchenna KLUDI BINGO STAR XS

Na zdjęciu widać aranżację kuchni z funkcjonalną baterią kuchenną KLUDI BINGO STAR

Armatura kuchenna KLUDI BINGO STAR

Zdjęcie obrazuje użycie armatury kuchennej KLUDI L-INE S w aranżacji w ciemnej kuchni

Bateria kuchenna KLUDI L-INE S

Strefa zmywania

Popularnym rozwiązaniem jest zamontowanie zlewozmywaka na wyspie. Najlepiej, jeśli jest on zlicowany z blatem – powstaje wtedy jednolita, estetyczna zabudowa. Wodę do wyspy kuchennej można stosunkowo łatwo doprowadzić, układając w podłodze cienkie rury. Nieco większym wyzwaniem jest zaplanowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej wtedy, gdy wyspa znajduje się w sporej odległości od tzw. pionów. W takiej sytuacji musimy pamiętać o tym, by rura odpływowa ułożona była ze spadkiem około 4-5 proc. w kierunku pionu.

Wybór konkretnego zlewozmywaka stanowi indywidualną kwestię. Sporą popularnością cieszą się chociażby te wykonane z nowoczesnych kompozytów. Oprócz tego, że są bardzo wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości, możemy zdecydować się na ten sam materiał zarówno w przypadku zlewozmywaka, jak i blatu roboczego. Należy też oczywiście pamiętać o odpowiednim dobraniu baterii kuchennej. Nowoczesny model KLUDI E-GO wyróżnia się podwójną linią wylewki, dzięki czemu staje się przyciągającym wzrok akcentem w aranżacji kuchennej. Oprócz tego ma znakomite walory praktyczne – elastyczną wylewkę można w każdej chwili wyciągnąć i z łatwością nią obracać, co znacznie ułatwia prace w kuchni. Z kolei wbudowany czujnik ruchu pozwala uruchomić baterie bezdotykowo – np. gdy chcemy umyć naczynia lub mamy ręce zabrudzone ciastem. A może minimalistyczne i eleganckie formy? Warto zwrócić uwagę na baterię BINGO STAR o łukowatej wylewce i szlachetnej, chromowanej powierzchni. Za pomocą armatury można też wprowadzić niestandardowe, modne kolory na wyspę kuchenną. Pozwalają na to chociażby nowoczesne baterie jednouchwytowe z serii ZENTA – czarne bądź białe. Dzięki temu można je estetycznie dopasować do barwy zlewozmywaka czy blatu.

Miejsce aranżacyjnych popisów

Wyspa kuchenna to nie tylko funkcjonalne rozwiązanie w kuchni, lecz także dobry punkt do designerskich popisów. Pomysły na zagospodarowanie wyspy niepodzielnie królują bowiem w trendach kuchennych. Bezpieczną opcją jest stylistyczne i kolorystyczne dopasowanie wyspy do zabudowy meblowej, ale o wiele ciekawszy efekt uzyskamy, jeśli postawimy na ożywczy kontrast. Na przykład szafki na wyspie mogą wyróżniać się innymi frontami – urzekać wzorem kamienia, betonu czy szlachetnego forniru. Popularne jest również wykorzystywanie tego samego materiału zarówno na frontach, jak i na blacie. Dzięki temu wyspa zachowuje jednolitość, a przy okazji przyciąga wzrok. Jak widać, ten multifunkcjonalny element strefy dziennej oferuje wręcz nieograniczone możliwości projektowe oraz aranżacyjne.