Wystrój łazienki – trendy 2021

Początek 2021 roku wciąż upływa pod znakiem pandemii, a to oznacza, że nadal mnóstwo czasu spędzamy w domu. W związku z tym szukamy w nim przede wszystkim ukojenia, które zapewniają m.in. naturalne akcenty czy umiejętne operowanie kolorem. Modny i spełniający oczekiwania wystrój łazienki pozostaje w zgodzie z tymi tendencjami. Przyglądamy się najciekawszym trendom łazienkowym, które królują obecnie we wnętrzach i będą zdobywać coraz większą popularność.

Jasna, najczęściej skąpana w bieli, minimalistyczna, zdominowana przez proste formy i geometrię – z tym kojarzy się nowoczesna łazienka. Niemniej trendy wnętrzarskie pokazują, że takie myślenie projektowe nie musi być jedynym słusznym wyborem. Oczekujemy bowiem nie tylko ładu przestrzennego, lecz także przytulności i przyjemnego nastroju, czyli łazienki, która zapewnia relaks dla ciała i ducha.

Wystrój łazienki w pastelowych kolorach

W aranżacjach łazienek widoczna jest tendencja do odważniejszego operowania kolorem. Ciekawy efekt zapewniają barwy pastelowe. Są delikatne w wyrazie, dlatego pozwalają podkreślić nastrój przytulności. Jeden wybrany kolor pastelowy może wzbogacać biel czy szarość. Szczególną popularnością cieszą się łagodne odcienie zieleni, takie jak miętowy i szałwiowy – jeden z hitów kolorystycznych od kilku sezonów. Inne modne barwy to pastelowy błękit, pudrowy róż, a także szeroka gama beżów i kremów. By odpowiednio zbalansować wystrój łazienki, warto połączyć ze sobą odcienie chłodne (błękit, zieleń) z cieplejszymi (beż, pudrowy róż).

Fokus na naturalność

Naturalne materiały stanowią najlepszy sposób na dodanie łazience przytulności, a także wykreowanie klimatu ukojenia i relaksu. Stąd ogromna popularność drewna. Nowoczesne materiały wykończeniowe są przy tym odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, dlatego bez obaw można się zdecydować na deski drewniane albo panele. Dobrą alternatywą są również panele winylowe z dekorami inspirowanymi drewnem czy płytki drewnopodobne. Zaawansowane technologie druku cyfrowego pozwalają nie tylko łudząco odwzorować rysunek drewna, lecz także fakturę surowca. Innym naturalnym materiałem jest kamień – w tym niezmiennie popularny wzór marmuru. Tu szczególnie warto zwrócić uwagę na płytki ceramiczne z dekorami marmurowymi. Chętnie stosowane są np. na wszystkich ścianach w łazience. Wyjątkowo poszukiwany efekt naturalności w wystroju łazienki podkreślają też meble drewniane, plecione kosze i pojemniki czy akcesoria łazienkowe wykonane z drewna bądź kamienia.

Nowoczesna klasyka

Na zdjęciu widzimy wysoką armaturę umywalkową KLUDI AMBIENTA
Wysoka armatura umywalkowa KLUDI AMBIENTA
Zdjęcie prezentuje baterię wannowo-natryskową KLUDI AMBIENTA
Bateria wannowo-natryskowa KLUDI AMBIENTA
Zdjęcie prezentuje wysoką armaturę umywalkową KLUDI BALANCE
Wysoka armatura umywalkowa KLUDI BALANCE

W opozycji do popularnego przez lata chłodnego minimalizmu projektanci wnętrz chętnie sięgają po inspiracje klasyczne. Swoistym wzorem są łazienki z mieszkań w odnowionych kamienicach. W nich zaś popularną konwencją stylistyczną jest np. art déco. Styl ten historycznie był pierwszym przejawem myślenia w kategoriach modern classic. Mocno nawiązywał do rodzącego się wzornictwa przemysłowego, a zarazem wyrażał tęsknotę za odchodzącym klasycyzmem. W ten sposób z sukcesem połączył nowoczesny funkcjonalizm z klasycznym szykiem. Typowe cechy art déco, które wracają dziś do łask, to m.in. łączenie zgeometryzowanych form ze szlachetnymi, naturalnymi materiałami, kompozycje barwne oparte na kontrastach (np. czerń i ciemne drewno zestawiane z bielą) albo wykorzystywanie w detalach połyskującego mosiądzu czy brązu. Ciekawą współczesną interpretację tej konwencji stanowi armatura z linii KLUDI NOVA FONTE DÉCO. Zachwyca efektowną grą kontrastów i odrobiną ekstrawagancji w doborze form oraz materiałów, łącząc kreatywność typową dla art déco z nowoczesną wrażliwością i klasyczną szlachetnością.

Obłe formy zamiast czystej geometrii

Kolejnym mocnym trendem w wystroju łazienki są łagodne, organiczne formy. Miękkie linie i obłe kształty z sukcesem konkurują z geometrycznym rygorem typowym dla minimalizmu. Wpisuje się to w poszukiwanie naturalnej autentyczności, a także podkreśla zainteresowanie designem retro (zwłaszcza lat 60. i 70.). Trend ten widoczny jest zwłaszcza w formach ceramiki łazienkowej, ale też armatury. Baterie z serii KLUDI AMBIENTA wyróżniają się świeżym wzornictwem opartym na harmonii i subtelnych liniach. Łagodne, zaokrąglone kontury dodają wnętrzu zarówno elegancji, jak i przytulności, a intuicyjne w obsłudze uchwyty ułatwiają codzienną obsługę.