Zlewozmywak pod oknem – jak dobrać baterię kuchenną?

Zmywanie przy świetle dziennym zapewnia dużą wygodę w kuchni. Czasami umiejscowienie zlewozmywaka pod oknem jest narzucone przez projekt danego wnętrza, a innym razem – świadomie wybraną i pożądaną opcją. W każdym przypadku jednak należy odpowiednio zadbać o ergonomię, unikając przede wszystkim sytuacji, gdy zamontowana bateria nie pozwala otworzyć okna.

Aranżacja strefy zmywania pod oknem wymaga dobrego projektu i zwrócenia uwagi na ważne detale. Chodzi tu zarówno o właściwe wymiary czy odległości, jak i łatwy dostęp do okna, które wymaga częstszego mycia.

Wygodne zmywanie przy oknie – najważniejsze zasady

Aby podczas zmywania cieszyć się widokiem zza okna, obniżyć rachunki za prąd (więcej światła dziennego!) i zadbać o estetykę wystroju, należy pamiętać o kilku regułach projektowych. Ważne, by parapet był wykonany z materiału odpornego na wilgoć – o podobnych walorach użytkowych jak blat roboczy. Ciekawym pomysłem jest zresztą parapet, który stanowi przedłużenie blatu. W efekcie powstaje jednolita, duża powierzchnia, która gwarantuje większy ład przestrzenny i świetnie sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach.

Warto również pamiętać o praktycznym oświetleniu strefy zmywania. W ciągu dnia nie musimy się tym martwić, ale wieczorem czy nocą światło sztuczne staje się niezbędne. Przydadzą się więc kinkiety zamontowane z boku okna albo dobrej jakości lampy sufitowe – halogeny bądź energooszczędne LED-y.

Jaka bateria do zlewozmywaka pod oknem?

W przypadku zlewozmywaka pod oknem ważną rolę odgrywają zarówno miejsce montażu baterii, jak i jej wymiary. Najlepsze rozwiązanie stanowią baterie sztorcowe mocowane na obrzeżu zlewozmywaka lub w przygotowanym otworze w blacie.

Jeśli parapet znajduje się wyżej niż blat, należy wybrać baterię o takiej wysokości, by nie blokowała skrzydła okiennego. Zwykle oznacza to sięgnięcie po niższą armaturą. Dobrym przykładem jest bateria kuchenna KLUDI SCOPE o wysokości korpusu 17,7 cm z wyciąganą wylewką, dzięki której łatwo umyć czy napełnić wodą duże naczynia.

Na zdjęciu przedstawiona jest bateria kuchenna KLUDI BINGO STAR do montażu pod oknem
Bateria kuchenna KLUDI BINGO STAR
ze złączem Bajonett
Zdjęcie przedstawia baterię kuchenną KLUDI BINGO STAR do montażu pod oknem
Bateria kuchenna KLUDI BINGO STAR
ze złączem Bajonett
Na zdjęciu widzimy baterię kuchenną do montażu pod oknem KLUDI MX
Bateria kuchenna KLUDI MX
ze złączem Bajonett

W wielu przypadkach jednak nawet najniższa bateria nie pozwoli na bezproblemowe otwieranie okna. Jak temu zaradzić? Opcja bardziej wymagająca – montaż okna przesuwnego albo z otwieralnym skrzydłem wyżej i nieotwieralnym niżej. Znacznie sprytniejsze (i tańsze) rozwiązanie to baterie KLUDI wyposażone w złącze BAJONETT. Mogą one być montowane blisko okna, a wymagana minimalna odległość pomiędzy blatem kuchennym a skrzydłem okiennym to zaledwie 3 cm. Złącze znajduje się u podstawy baterii. Wystarczy jeden ruch ręką, by wyciągnąć baterię z cokołu, odłożyć na bok i bez problemu otworzyć bądź zamknąć okno. Wyciągane wężyki wzmocnione są oplotem ze stali nierdzewnej, co zapewnia im maksymalną trwałość. Złącze BAJONETT dostępne jest w seriach baterii KLUDI MX, KLUDI L-INE, KLUDI BINGO STAR, KLUDI TRENDO, KLUDI OBJEKTA i KLUDI SCOPE. Zapewnia więc wiele możliwości wyboru, jeśli chodzi o wymiary czy design armatury.